birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 10.02.2021 20:41

RTÜK'ten Halk TV, KRT, Fox TV, Tele 1 ve Habertürk'e ceza

RTÜK tarafından yapılan açıklamada, çok sayıda kanal ve programa verilen cezalar gerekçeleri ile birlikte açıklandı.

RTÜK'ten Halk TV, KRT, Fox TV, Tele 1 ve Habertürk'e ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) “doğruluğundan emin olmadan ve soruşturmadan" yayımlanan haberler gerekçesiyle Halk TV ve FOX TV'ye, bir programda "kişi ve kurumları zedeleyecek nitelikte" sözler sarf edildiği gerekçesiyle de Habertürk'e idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

AA’nın aktardığına göre, kurul toplantısında Halk TV'de yayımlanan "Özlem Gürses ile 20. Saat" programında dijital bir yayın organında yer alan "Bahçeli'ye aşı yapan hemşire dövüldü" şeklindeki haberin “gerçekmiş gibi ekrana taşındığı ve soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan bir haberin doğruluğundan emin olmadan verildiği gerekçesiyle” kanala idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Üst kurul, yine Halk TV'de yayımlanan "Kayda Geçsin" programında herhangi bir kanıt, bulgu ya da belgeye dayandırılmadan sarf edilen sözlerle Türk Polis Teşkilatının itham edildiğine hükmetti. Bu şekilde yasadaki yayınların "kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" hükmünün ihlali nedeniyle kanala idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

“MİLİTAN” SÖZÜ NEDENİYLE YAPTIRIM

Üst kurul, Habertürk'te yayımlanan "Enine Boyuna" programında eski CHP milletvekili Berhan Şimşek'in "Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan" sözlerinin kişi ve kurumları zedeleyecek nitelikte olduğu kanaatine vardı.

Yayının kamusal sorumluluk anlayışıyla bağdaşmadığına hükmeden kurul, basın meslek ilkeleri çiğnenerek kişi veya kuruluşları eleştiri sınırlarını ötesinde yeren yayın dolayısıyla kuruluşa idari para cezası verilmesine karar verdi.

TELE 1'E CEZA

Kurul, "Zamanın Ruhu" programında küfür içeren ifadelerin engelleme yapılmadan ve korumalı saatlerde ekrana getirilmesi gerekçesiyle Tele 1'e idari para cezası verilmesine hükmetti.

Üst Kurul, kanaldaki "Anında Manşet" programı hakkında hazırlanan uzman raporunu da inceledi. Yayında bir hukuk devletinde kuvvetler ayrılığı ilkesinin güvencesi konumunda bulunan yargı camiasının tahkir ve tezyif edildiğini savunan RTÜK, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik bazı sözlerin de “eleştiri sınırlarını aştığı” kanaatine vardı. Üst Kurul, bu şekilde 6112 sayılı kanunun ihlali nedeniyle kanala idari para cezası verdi.

Kurul toplantısında, "Zafer Arapkirli ile Akşam Haberleri"nde Boğaziçi Üniversitesi olayları konu edilirken kişi veya kurumlar hakkında küçük düşürücü ve iftira niteliği taşıyan ifadeler kullanıldığı gerekçesiyle KRT'ye idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

FOX TV ANA HABER

Üst kurul toplantısında ele alınan raporda, FOX Ana Haber bülteninde, süt üreticisinin 2020 yılı tarımsal desteklerini alamadığının iddia edildiği, ancak adı geçen üreticiye tarımsal destek ödemelerinin yapıldığının Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlendiğine yer verildi.

Kurul, soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberlerin, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlandığı gerekçesiyle kanala idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Üst kurul, sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç satan yayıncılara da ağır yaptırımlar uyguladı. Şu TV'nin yayın lisansı iptal edildi. Güçlü, HM (Haberin Merkezi), Park TV, Ful TV, 363 TV ve Berat kanallarına yayın ve program durdurma ile üst sınırdan idari para cezaları verildi.

Öte yandan yayımladıkları dizilerde tespit edilen ihlaller nedeniyle TV 8, Star TV, Show TV ve FOX TV'ye idari para cezası verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol