birgün

16° AÇIK

MEDYA 28.04.2021 14:13

RTÜK'ten KRT TV'ye "Erdoğan'ı küçük düşürdüğü" gerekçesiyle ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), KRT TV'deki bir canlı yayında CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay'ın kullandığı sözler nedeniyle KRT TV'ye para cezası verdi.

RTÜK'ten KRT TV'ye "Erdoğan'ı küçük düşürdüğü" gerekçesiyle ceza

RTÜK, KRT TV'ye CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay'ın sözleri nedeniyle ceza verdi.

Altay'ın sarf ettiği sözlerin "Cumhurbaşkanı'nı küçük düşürdüğü" gerekçesiyle KRT TV'ye verilen cezayı, RTÜK Üst Kurul üyesi Okan Konuralp sosyal medya hesabından duyurdu. Konuralp’in açıklaması şöyle:

"RTÜK, Engin Altay'ın sözlerinin, Cumhurbaşkanının küçük düşmesine neden olduğu iddiasıyla KRT’ye para cezası verdi. Altay’ın sözlerinden kastetmediği, gerçek dışı anlamlar çıkartılarak oluşturulmak istenen algı doğrultusundaki cezaya İlhan Taşçı ile karşı oy kullandık."

NE OLMUŞTU?

KRT televizyonuna konuk olan CHP'li Altay, "Benzetme olmasın" diyerek başladığı konuşmasında, 1950-60 yılları arasında Başbakanlık görevinde bulunan ve 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen Demokrat Parti lideri Adnan Menderes'in "en büyük hatasının dinci odaklara yüz vermesi" olduğunu söyledi. Altay, "Rahmetli Menderes de bir dönem bu dinci odaklara pek yüz vermişti, taviz vermişti. Ve onlar o kadar ileri gitmişlerdi ki Menderes'ten aldıkları güç ve yüzle. Menderes, Atatürk'ü Koruma Kanunu'nu yapmak zorunda kaldı. Umarım Erdoğan'ın da sonu benzemesin Menderes'e. Onu biz sandıkla tıpış tıpış göndereceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'li Altay'ın sözleri üzerine, "Be ahlaksız, be edepsiz, biz bu yola çıkarken kefenimizi giyerek bu yola çıktık. Biz ölümden korkmadık" yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altay'ın sözleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Erdoğan'ın başvurusu üzerine Engin Altay hakkında soruşturma açmıştı. (ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol