birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 26.02.2020 11:35

RTÜK’ten skandal talimat: Kimi konuk alacağınızı bize sorun

RTÜK Başkanlığı, Koronavirüs konulu yayınlar yapan televizyon programlarına katılan uzmanların halkı “korkuttuğunu” öne sürdü. RTÜK tarafından tüm televizyon kanallarına gönderilen yazıda, “Hangi uzmanları konuk edeceğinizi Sağlık Bakanlğı’na ya da bize sorun” denildi

RTÜK’ten skandal talimat: Kimi konuk alacağınızı bize sorun

Hüseyin Şimşek

Çin’de ortaya çıkan ve hızla yayılan Koronavirüs hakkındaki televizyon programları, RTÜK’ü rahatsız etti. Kanallara skandal bir talimat yazısı gönderen RTÜK Başkanlığı, uzman seçiminin kendilerine sorulmasını istedi.

Bazı televizyon kanallarında Koronavirüs hakkında halkı bilgilendiren uzmanların, “korkuya” neden olduğunu öne süren RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, “Yayınların bazılarının Bakanlığın politikasına zarar verebileceği değerlendirilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs salgını hakkında topluma doğru ve hızlı bilgi vermesi salgının yol açabileceği olumsuzluklardan korunmak açısından oldukça önemlidir. Yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi halinde, söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara müeyyide uygulanması durumu söz konusu olabilecektir. Mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde Sağlık Bakanlığı Basın ve Halka İlişkiler Müşavirliği veya Üst Kurulumuz Sağlık Masası Biriminden İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Dr. Hülya Köksal ile her zaman iletişime geçebilecekleri hususunda bilgilerinizi rica ederim” dedi.

RTÜK SUÇ İŞLİYOR

RTÜK Başkanlığı tarafından kanallara gönderilen yazının “Yok hükmünde” olduğunu bildiren RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, kurumun suç işlediğini ifade etti. Taşcı, “RTÜK, yayıncılara talimat veremez. Televizyonların programlarına alacağı konuklara karışamaz. RTÜK, Anayasa’dan ve yasadan almadığı hiçbir yetkiyi kullanamaz. RTÜK, iktidar politikalarının uygulayıcısı değildir, olamaz. Yayıncılara gözdağı niteliğiyle tarihe geçecek bu belge suçtur” diye konuştu.

rtuk-tv-lere-koronavirus-konulu-programlar-icin-saglik-bakanligi-ile-irtibata-gecilmesini-onerdi-693124-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız