birgün

10° AÇIK

SİYASET 12.04.2021 06:48

RTÜK’ten yandaşa göstermelik ceza

Muhalif kanallardaki eleştirileri ‘hakaret’ kabul eden ve üst sınırdan cezalandıran RTÜK, yandaşların tüm topluma yönelik hakaretlerini ise cezasız bırakıyor. Sadece Cumhuriyet ve Atatürk’e yönelik 2 bin 672 şikayetten sadece yüzde 0,15’ine denk düşen dört yayına alt sınırdan cezalar verildi.

RTÜK’ten yandaşa göstermelik ceza

Hüseyin Şimşek

Muhalif kesimlere dönük yanlı kararlarıyla bilinen RTÜK, konu muhaliflere yönelik saldırılar olunca üç maymunu oynuyor. Özellikle Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik şikayetler, cezasız bırakılıyor.

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine yönelik televizyondaki hakaret ve küfürler nedeniyle RTÜK’e yapılan şikayetleri ve verilen cezaları mercek altına aldı. Taşcı’nın belirlemelerine göre, son beş yılda Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine yönelik küfür, aşağılama ve hakaret nedeniyle RTÜK’e 2 bin 672 şikayet yapıldı.

RTÜK bu şikayetlerden yalnızca dördünü görüşerek karara bağladı. Taşcı, RTÜK yönetiminin, televizyonlarda AKP ve Erdoğan’a yönelik en ufak eleştiriye dahi en ağır cezayı verdiğini anımsatarak, “Şikayetler ile yaptırım arasındaki derin uçurum, Atatürk sayesinde oturdukları koltukların kıymetini bilmeyenler için bir turnusol kağıdıdır” dedi.

RTÜK Üyesi Taşcı, 1 Ocak 2016 ile 1 Mart 2021 tarihleri arasında, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına, milli mücadele aktörlerine ve Cumhuriyet’in ilke ve değerlerine yönelik televizyonlardaki hakaret, aşağılama ve küfür nedeniyle Üst Kurula yapılan şikayetlere ilişkin bir rapor hazırladı.

Taşcı’nın tespitlerine göre, Mustafa Kemal ve Cumhuriyet ilkelerine yönelik hakaret ve küfür nedeniyle ilk sırayı 448 adet şikayetle Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’e ait Beyaz TV alırken bu kanalı 307 şikayet ile Akit TV izledi. TV Net kanalı hakkında 262 adet, A Haber hakkında 106 şikayet yapılırken TRT Çocuk hakkında 65 adet şikayet yapılması dikkat çekti. RTÜK’ün verilerine göre, hakaret nedeniyle en düşük idari para cezası gibi göstermelik yaptırım verilen kanallar, Akit TV, TV Net, Ülke TV ile Kanal A oldu.

EBUBEKİR ŞAHİN SARAY KORUYUCUSU

Taşcı, ortaya çıkan tablonun “birilerinin” Cumhuriyet değerleriyle ülkenin kurucusu Mustafa Kemal ile sorunu olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı. İlkesel olarak televizyonlarda eleştiri sınırının ötesindeki her türlü kirli dile karşı olduğuna işaret eden Taşcı, şu değerlendirmeyi yaptı: “RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin kendisini yalnızca ve yalnızca AKP’nin ve Saray’ın koruyucusu gibi görüyor. Erdoğan ve AKP dışında televizyon kanallarında kim kime ne derse desin, duymazdan görmezden geliyor. Oysa 83 milyonun hakkı var üzerinde. Tüm yayıncılara eşit mesafede durmak, yayınlarla ilgili de hakkaniyetli olmak zorunda. Ancak rakamlar da ortaya koyuyor ki, RTÜK Başkanı ve yönetimi, Atatürk ve Cumhuriyet değerleri konusunda duyarsızlar. Şikâyetlerle yaptırım arasındaki orantısızlık bunun açık göstergesidir. Hiç kimse ülkenin kurucusu Atatürk’e yönelik televizyonlardaki hakareti, küfrü görmezden gelemez. Oturdukları koltuk Atatürk ve onun ilmek ilmek ördüğü Cumhuriyet sayesindedir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol