birgün

9° PARÇALI BULUTLU

RTÜK’ün 4 kanala Gezi cezası talebi: Özgür Özel'e 'özel' rapor düzenlendi

RTÜK’ün Gezi Parkı davasında mahkûmiyet kararı verilen duruşma sonrasında TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın açıklamalarını haberleştiren KRT, Halk TV, Tele 1 ve Flash TV’ye para cezası öneren uzman raporu için bugün gerçekleştireceği toplantı ertelendi. İzleme Dairesi Başkanlığı’na gönderilen raporlara CHP’li Özgür Özel’in adı eklendi, ceza maddesi de daha üst sınıra çekilerek ağırlaştırıldı.

GÜNCEL 10.05.2022 12:38
RTÜK’ün 4 kanala Gezi cezası talebi: Özgür Özel'e 'özel' rapor düzenlendi
Abone Ol google-news

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Gezi Direnişi davasında mahkûmiyet kararı verilen duruşma sonrasında Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın Çağlayan Adliyesi önündeki açıklamalarını haberleştiren KRT, Halk TV, Tele 1 ve Flash TV’ye para cezası öneren uzman raporu için bugün gerçekleştireceği toplantı, sabah RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in talimatıyla geri çekildi. Rapora göre, Özgür Özel’in adı eklendi, ceza ağırlaştırıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan RTÜK üyesi İlhan Taşcı, “Toplantıya saatler kala raporlar bu sabah RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in talimatıyla geri çekildi. Raporlara CHP Grup Başkanvekili Sayın Özgür Özel’in adı eklendi, ceza maddesi de daha üst sınıra çekilerek ağırlaştırıldı. Düzenlenen bu rapora göre, Gezi tutukluluklarını eleştirmek ‘suçu, suç örgütlerini ve suçluyu övme’ sayıldı” dedi.

'GEZİ TUTUKLULUKLARINI ELEŞTİRMEK ‘SUÇU, SUÇ ÖRGÜTLERİNİ VE SUÇLUYU ÖVME’ SAYILDI'

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, toplantı öncesinde; söz konusu raporun RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in talimatı ile geri çekildiğini açıkladı.

Taşcı, sosyal medya paylaşımında şu bilgileri verdi:

"Bugün Üst Kurulda görüşülecek dosyalar, yasa gereği 24 saat önceden üyelere dağıtıldı. İzleme raporları, TİP İstanbul Milletvekili Sayın Ahmet Şık’ın Gezi davası kararlarıyla ilgili açıklamalarına haber bültenlerinde yer veren televizyon kanallarına ceza verilmesi istemliydi. Toplantıya saatler kala raporlar bu sabah RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in talimatıyla geri çekildi.

İzleme Dairesi Başkanlığı’na gönderilen raporlara CHP Grup Başkanvekili Sayın Özgür Özel’in adı eklendi, ceza maddesi de daha üst sınıra çekilerek ağırlaştırıldı. Düzenlenen bu rapora göre, Gezi tutukluluklarını eleştirmek ‘suçu, suç örgütlerini ve suçluyu övme’ sayıldı. Böylece raporlar Özgür Özel ismiyle ve daha ağır ceza istemiyle güncellenerek Üst Kurulda görüşülmek üzere üyelere yeniden dağıtıldı. Üst Kurulun saat 15.00 olan toplantı saati de 17.00 olarak değiştirildi. Üst kurul bu dosyaları görüşmek üzere belirlenen saatte toplanacak. Yasaya aykırı, 24 saat önceden üyelere dağıtılmamış bu hukuk garabetiyle ilgili olan sözü ise Üst Kurul söyleyecek."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol