RTÜK'ün lisans başvurusu için 72 saat süre tanıdığı Deutsche Welle (DW), başvuruda bulunmayacağını açıkladı. DW Genel Müdürü Peter Limbourg, "Buna karşı çıkacağız ve Türk mahkemeleri nezdinde dava açacağız" dedi.

RTÜK'ün 72 saat süre tanıdığı Deutsche Welle başvuruda bulunmayacağını açıkladı

Almanya'nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle (DW), Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) lisans başvurusunda bulunmayacağını belirterek, konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.

DW'den yapılan yazılı açıklamada, RTÜK'ün, DW'nin internet aracılığıyla Türkiye'ye yönelik yayınlarını sürdürebilmesi için 72 saat içerisinde lisans başvurusunda bulunmasını istediği belirtildi. İlgili tebligat, RTÜK'ün internet sitesinde 21 Şubat 2022 tarihinde yayınlanmıştı.

DW Genel Müdürü Peter Limbourg konuyu şu sözlerle değerlendirdi:

"Türkiye'de yerel medya halihazırda kapsamlı bir düzenlemeye tabi tutuluyorken, şimdi uluslararası medyanın da haberleri kısıtlanmaya çalışılıyor. Bu önlem, programların yayın şekilleriyle değil, doğrudan gazetecilik içerikleriyle ilgilidir. Bu, münferit, eleştirel haberlerde, bu haberlerin silinmemesi halinde Türk yetkililere tüm içerikleri engelleme fırsatı verir. Bu da sansür olasılığını açık hale getirir. Buna karşı çıkacağız ve Türk mahkemeleri nezdinde dava açacağız."