birgün

3° PARÇALI BULUTLU

RTÜK üyeleri fazla maaşları iade edecek

Sayıştay’ın, “Mevzuata aykırı harcırah ve maaş ödendi” tespitinin ardından RTÜK, kurul üyelerinden kanunlara aykırı ödemelerin iadesini talep etti. Üyeler 9 bin-200 bin TL arasında ödeme yapacak.

GÜNCEL 23.08.2022 06:30
RTÜK üyeleri fazla maaşları iade edecek Üyeler 9 bin-200 bin TL arasında ödeme yapacak. (Fotoğraf: RTÜK)
Abone Ol google-news

Hüseyin ŞİMŞEK

Saray'ın radyo ve televizyonlar üzerindeki baskısını artırmak için çalışan, muhalif yayınları cezalandıran ve iktidar cephesinden gelen hakaretleri görmezden gelen RTÜK’ün “mevzuata aykırı ödenekleri” hakkında karar verildi. RTÜK üyeleri, yıllardır maaşlarına ve harcırahlarına ek olarak yatırılan tutarları iade edecek.

RTÜK’ün 2019 yılı Sayıştay denetimlerinde, yurtdışı gündeliği olarak yapılan ödemelerin mevzuata aykırı olduğu tespit edildi. 15 Ocak 2012’den sonra göreve başlayan üyelerin yurtdışı gündeliğinin tespitinde bakanlık müsteşar yardımcısı emsal alınması gerekirken Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un yürürlükte olmayan 39’uncu maddesi çerçevesinde “en yüksek devlet memuru” olan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’nın emsal alındığı tespit edildi. Sayıştay, RTÜK üyelerinin mali hakları ile sosyal hak ve yardımları kapsamında istisnai bir durumunun olmamasına karşın yüksek ödeme yapıldığını vurguladı. Yapılan inceleme çalışmalarında, üyelere yüz binlerce TL’lik kamu kaynağının “gereksiz yere” aktarıldığı tespit edildi.

Günlük 230 Euro'yu bulan harcamalarla ilgili Sayıştay 6’ncı Dairesi’nde yapılan yargılamada, fazla ödemelerin yasal faizi ile birlikte RTÜK üyelerinden geri alınması kararlaştırıldı. Bu kapsamda RTÜK’e bir yazı gönderen Sayıştay, 2016 yılından itibaren yapılan fazla ödemelerin iade edilmesini istedi.

200 BİN TL’YE KADAR ÇIKIYOR

Daha önce yaptığı açıklamada, fazla ödemelerin “söz konusu olmadığını” söyleyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bu kez üyelere bir yazı göndererek mevzuata aykırı ödemelerin iade edilmesi gerektiğini bildirdi. Aralarında Ebubekir Şahin'in de yer aldığı RTÜK’ün mevcut ve eski üyelerinden 9 bin TL ile 200 bin TL arasında tutarlar talep edildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol