birgün

22° AÇIK

Ruble ile ticaret turizmciye risk yükler

EKONOMİ 13.08.2022 06:30
Ruble ile ticaret turizmciye risk yükler
Abone Ol google-news

Ekonomi Servisi

Türkiye ile Rusya arasında yapılan 'ruble' anlaşması birçok soruyu da beraberinde getirdi. Yerel para ile ticaret şeklindeki uygulamayla ilgili olarak Altınbaş Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atilla Çifter değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomist Çifter, bu uygulamanın döviz kuru ve döviz açığında fayda sağlayabilmesi için diğer ülkelerin de Türkiye'nin ithalatında TL'yi kabul etmesi gerektiğine dikkati çekti.

Rusya ile yapılan anlaşmada ise TL'nin adının geçmediği belirten Çifter, ruble ile ticaretin Rusya'nın kendi belirlediği ve dostane olmayan ülkelere önerdiği bir ödeme şekli olduğunu söyledi.

Rusya ile ticaret dengesine bakıldığında durumun Türkiye'nin lehine olmadığına değinen Çifter, “Rusya'ya ihracatımız 2022 yılında Ocak- Haziran dönemi için 2,5 milyar dolardı. Bunun yıllık 5 milyar civarında olması bekleniyor. Aynı dönemde ithalatımız ise 27 milyar dolar ve yılsonu 50 milyar doları aşacak” diye bilgi verdi.

Doç. Dr. Atilla Çifter Doç. Dr. Atilla Çifter

Çifter’e göre, ruble ile olabilecek ticaretin Türk ihracat şirketlerinin rubleyi kabul etmesi durumunda bile 5 milyar dolar civarını aşamaz. Bir önceki yıl Türkiye'ye yıllık 4,6 milyon Rus turist geldiğinin altını çizen Çifter, Rus turistlerin ruble ile dahi ödeme yapması halinde turizm şirketlerinin ruble kuru riski alması dışında bir sonucun olmayacağını ifade etti.

ÖRTÜLÜ YAPTIRIMLAR OLABİLİR

Çifter yaptığı açıklamada, diğer taraftan ruble ile ödemede bankacılık ve ödeme şeklinin entegrasyonu ise örtülü yaptırımlarla sonuçlanabilecek durumlar olduğunu dile getirdi. Bu çerçevede ruble ile ticaret hem Türk şirketleri için ruble kuru riski hem de uluslararası yaptırım riskleri barındırdığına işaret etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol