birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

DÜNYA 08.10.2019 11:39

Rudaw: Tahran, Ankara’nın olası operasyonuna karşı çıktı

Rudaw: Tahran, Ankara’nın olası operasyonuna karşı çıktı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun dün akşam yaptığı telefon görüşmesine ilişkin yeni iddia ortaya atıldı.

KDP'ye yakınlığıyla bilinen yayın Rudaw, Türkiye'nin hazırlandığı Fırat'ın doğusuna olası operasyona İran'ın karşı çıktığını iddia etti. Haberde, yapılan görüşmeye ilişkin "Zarif, askeri operasyona karşı olduğunu belirterek, 'Suriye'nin toprak bütünlüğüne ve ulusal egemenliğine saygı, terörle mücadele ile bu ülkede istikrar ve güvenliğin sağlanmasının gereğini vurguladı' ifadesi kullanıldı" denildi.

İran'dan söz konusu olası operasyon gündemi ve Trump'ın çıkışlarıyla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı.

Zarif, dün Twitter hesabından konuya ilişkin bir açıklama yapmış, ABD'nin Suriye'de işgalci konumda olduğunu hatırlatarak Türkiye'ye de Adana Mutabakatı'nı önermişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız