birgün

14° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 10.02.2020 17:54

Ruhani: ABD'nin yaptırımları Lahey ve BMGK kararlarına aykırı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD yönetiminin ülkesine karşı uyguladığı yaptırımlarla Lahey ve  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) alınan kararlara aykırı hareket ettiğini söyledi

Ruhani: ABD'nin yaptırımları Lahey ve BMGK kararlarına aykırı

Başkent Tahran'da ülkesinde bulunan büyükelçi ve uluslararası kurumların yetkilileriyle bir araya gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, burada yaptığı konuşmada ABD yaptırımlarını eleştirdi.

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlarda hastalar, gıda maddeleri ve uçuşların daha güvenli yapılabilmesi için gereken uçak parçalarının istisna tutulmadığını belirten Ruhani, "ABD'nin attığı adımlar, Lahey ve BMGK kararlarına aykırı. Lahey, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya koymaması yönünde karar aldı ancak ABD buna uymadı. Bu adımlar Trump için iftihar vesilesi midir? Cinayet, kanunları çiğneme, verilen sözü bozma ve yaptırımlar iftihar duyulacak adımlar olabilir mi?" ifadelerini kullandı.

Söz konusu yaptırımları "tarihte eşi benzeri görülmemiş" olarak nitelendiren Ruhani, ABD yönetiminin İran'da önce devlet yetkililerine diz çöktürmeyi ardından da halkı teslim almayı hedeflediğini savundu.

'YAPTIRIMLARI AŞTIK'

Ruhani, 20 aydır devam eden baskıların günden güne arttığını ancak 8 aydan bu yana ekonomide yaşanan olumlu gelişmelerle yaptırımları aştıklarını söyledi.

Ekonomik göstergelerin "ABD'nin yüzde yüz yanlış yaptığını ortaya koyduğunu" söyleyen Ruhani, "Halkımız birçok sorun yaşıyor ancak içinde bulunduğumuz şartlar istikrarlıdır. Geçen yıl ve bu sene ülkeyi çok iyi idare ettik" dedi.

İran'ın şiddetten arınmış bir dünya hedeflediğini ve bu bağlamda 2019'da Hürmüz Barış Planı'nı açıkladığını ifade eden Ruhani, bugün de diyalog ve müzakereyi önerdiklerini belirtti.

İran füzelerinin IŞİD ve ABD'ye karşı kullanıldığını dile getiren Ruhani, bunun nedenini "işlenen cinayetler ve terör saldırıları" olarak açıkladı.

Ruhani, geçen ay ABD saldırısında öldürülen Kasım Süleymani'nin istemesi halinde Afganistan, Irak ve birçok bölgede Amerikalı generalleri rahat bir şekilde öldürme gücüne sahip olduğunu ancak bölgenin istikrarını istediği için bunu yapmadığını iddia etti.

İran Cumhurbaşkanı son olarak İran devriminin tamamen halk tarafından yapıldığını savundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız