birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 14.09.2020 07:33

Ruhsatı gasp edilen avukat: Hak savunmaya devam edeceğim

Ruhsatı gasp edilen avukat: Hak savunmaya devam edeceğim

Yaren Çolak

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenci olduğu sırada katıldığı eylemler gerekçe gösterilerek avukatlık ruhsatı verilmeyen Barış Barışık, avukatlık yapmak istiyor. 2018’de Ankara Barosu’na ruhsat talebinde bulunan Barışık’a ruhsatı, Adalet Bakanlığı tarafından üniversite yıllarında katıldığı bazı eylemler nedeniyle devam eden soruşturmalar gerekçe gösterilerek verilmedi.

Barışık yaklaşık 16 aylık mücadele sonucunda 28 Mayıs’ta Ankara Barosu’nda yemin ederek avukat oldu. Ancak Barışık hakkında Adalet Bakanlığı tarafından ruhsatının iptali için TBB’ye dava açıldı. Adalet Bakanlığı’nın açmış olduğu idari davada 14 Ağustos’ta yürütmeyi durdurma kararı verilerek Barışık’ın 3 Eylül’de baro kaydı silindi ve avukatlık ruhsatı tekrar iptal edildi.


Ruhsatı gasp edildiği için mesleğini yapması engellenen Avukat Barış Barışık, öğrencilik yıllarında katıldığı eylemlerin hepsinin hak talebi içerdiğini söyledi.

Bu eylemlere katıldığı için hakkında soruşturmalar açıldığını aktaran Barışık, “Bu davalardan beraat edebilirsem ruhsatımı geri alacağım. Aslında ben ruhsatımın geri alınmasına şaşırmıyorum çünkü Türkiye’de tek adam rejimi var. Bu rejim insanları ikiye ayırıyor; kendinden olanlar ve olmayanlar” dedi.

“Kendilerine itaat eden, hak savunuculuğu yapmayan bir avukat yaratmaya çalışıyorlar” diyen Barışık, şöyle konuştu: “Avukatlık mesleği doğası gereği hak savunur. Ben de bunu yaptım ve yapmaya devam edeceğim.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol