birgün

19° AÇIK

YAŞAM 13.10.2021 14:08

Rümeysa Gelgi, dünyanın en uzun boylu kadını olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Rümeysa Gelgi, dünyanın en uzun boylu kadını unvanını alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Rümeysa Gelgi, dünyanın en uzun boylu kadını olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan Rümeysa Gelgi, 2 metre 15 santimetrelik boyuyla dünyanın en uzun boylu kadını olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Gelgi, 2014 yılında en uzun genç kadın unvanını almıştı. 2021 yılının Mayıs ayında yapılan ölçümler sonrasında ise dünyanın en uzun boylu kadını oldu.

Boyun aşırı uzamasına neden olan Weaver sendromundan mustarip olan Gelgi, hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalye ve yürüteç kullanıyor.

24 yaşındaki Gelgi, Guinness'e girmesiyle ilgili olarak "Her dezavantaj kendiniz için bir avantaja dönüştürülebilir, bu yüzden kendinizi olduğunuz gibi kabul edin, potansiyelinizin farkında olun ve elinizden gelenin en iyisini yapın" diye konuştu.

Dünyada Weaver sendromu yaşayan kayıtlı vaka sayısı ise 50.

Öte yandan, Guinness'ten dünyanın en uzun boylu erkeği unvanını alan kişi de Türkiye'den Sultan Kösen. Kösen'in boyu 2 metre 51 santimetre.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol