birgün

21° AÇIK

DÜNYA 19.12.2018 17:48

Rusların yüzde 66'sı SSCB'ye özlem duyuyor

Rusların yüzde 66'sı SSCB'ye özlem duyuyor

Vedomosti gazetesinin Rus kamuoyu araştırma merkezi Levada Center'in verilerine dayandırarak verdiği habere göre, SSCB'nin çöküşüne hayıflanan Rusların sayısı son on yılda zirveye çıktı.

Levada Center'in yaptığı ankete göre, katılımcıların yüzde 66'sı SSCB'yi özlediğini belirtti.

Sputnik'in aktardığına göre, bu sayı geçen yıl yüzde 58'di. Ayrıca, SSCB'yi özlediğini söyleyenlerin sayısı son on yılda yüzde 61'in üstüne çıkmadı.

SSCB'yi özleyen ülke vatandaşlarının yaş kategorileri, 55 yaş üstü olanların yanı sıra, 18-24 yaş aralığındaki gençlerden oluşuyor.

Anket verilerine göre, Rusların SSCB'nin dağılmasına üzülmelerinin başlıca nedeni, ekonomik sistemin (yüzde 52) yok olması, süper bir güce aidiyet duygusunun kaybı (yüzde 36), karşılıklı güvensizlik ve gerginliğin (yüzde 31) artması.

Levada Center'de sosyolog olarak görev yapan Karina Pipiya'ya göre, Ruslar arasında SSCB nostaljisine eğilimin artmasının temel nedeni, önemli ölçüde emeklilik reformundan kaynaklanıyor. Pipiya göre, vatandaşlar SSCB'ye duydukları özlemi, günümüzdeki refah sorunlarıyla ilgili kaygıların artması nedeniyle de eski sıkıntıları unutarak, büyük oranda o dönemin güçlü ekonomisi ve refah düzeyi ile açıklıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız