birgün

9° PARÇALI BULUTLU

'Rüşvet iddiası' haberlerine getirilen erişim engeli haberlerine erişim engeli getirilen Başarır: Susmayacağım

Cumhurbaşkanı avukatlarının rüşvet aldığı iddiası haberlerine getirilen erişim engeli haberlerine de erişim engeli getirilen CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, "O zaman da susmayacağımı söylemiştim, bugün de susmayacağım" dedi.

SİYASET 29.07.2022 13:42
'Rüşvet iddiası' haberlerine getirilen erişim engeli haberlerine erişim engeli getirilen Başarır: Susmayacağım Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın 2020'de AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarının rüşvet aldığı iddialarına yönelik haberine İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirilmişti. İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli haberlerine de erişim engeli getirilmesi üzerine Başarır, karara tepki gösterdi.

“O zaman da susmayacağımı söylemiştim, bugün de susmayacağım” diyen Başarır, "Bunu sonu yok. Cumhurbaşkanı avukatlarının herhalde başka işleri yok ki tüm basını tarayarak kendileri hakkındaki iddia haberlerine erişim engeli getirttiriyorlar. Söz konusu rüşvet iddialarını araştırmaya cesaret gösteremeyen savcılar ve hakimler ne yazık ki iş Cumhurbaşkanı avukatlarının haklarında çıkan haberlere sansür getirilmesi olunca tereddüt dahi etmiyorlar” ifadelerini kullandı.

Daha önce getirilen erişim engeli karşısında “Ne kadar erişim engeli getirilirse getirilsin susmayacağım” sözlerini dile getirdiğini hatırlatan CHP’li Başarır, yargı ve basının üzerinde tahakküm kurulduğunu ifade etti.

'SUÇSUZ OLDUĞUNUZA İNANIYORSANIZ HESAP VERİN'

Türkiye’nin Bassın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasından 149. Sırada yer aldığını hatırlatan CHP’li Başarır, “Sanırım Basın Özgürlüğü Endeksi’nde neden son sıralarda yer aldığımız gayet açık ve net. İktidar ve yakın çevresi hem yargının hem de basının üzerinde bir tahakküm kurmuş durumda. Bizler asla bu baskılardan yılmayacağız, korkmayacağız. Yakın zamanda Cumhurbaşkanı avukatları hakkındaki iddialarını ciddi bir şekilde araştıracak bir adil yargılama düzeni sağlanacaktır. Bu kişilerden bir gün hesap sorulacaktır. Eğer siz suçsuz olduğunuza inanıyorsanız çıkın mahkeme önünde hesap verin. Böyle haberlere erişim engeli getirterek, haberlere getirilen erişim engeli haberlerine de engel getirterek bir yere varamazsınız” sözlerini dile getirdi.

'GERÇEKLER BİR GÜN MUTLAKA ARAŞTIRILACAKTIR'

3. Sulh Hakimliği’nin verdiği kararın, Anayasanın 28. Maddesinde yer alan basın hürriyetine, 26. Maddesinde yer alan düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetine açıkça aykırı olduğunu ifade eden CHP’li Başarır, “Siz ne kadar ayıbınızı yargı eliyle örtmeye çalışırsanız çalışın ama gerçekler bir gün mutlaka araştırılacak ve söz konusu iddialar doğruysa da gerekli kişiler gerekli cezaları alacaktır. Kamuya mâl olmuş bu kişiler hakkındaki haberlere, kişilik haklarının ihlali sebebiyle erişim engeli getirilmesi açıkça hukuka aykırıdır. Alınan bu karar Yargıtay’ın ve AİHM’in basın özgürlüğünü sınırlamada getirdiği ölçütlerden hangisine uyuyor merak ediyorum doğrusu” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol