birgün

10° AÇIK

SİYASET 26.08.2018 10:11

Rüşvetin ayrıntıları ortaya çıktı

Rüşvetin ayrıntıları ortaya çıktı

Amerikan gazetesi New York Times, İran yaptırımlarını delmekten tutuklu bulunan Rıza Sarraf’ın hapishanede gardiyana rüşvet verdiği iddiasının ayrıntılarını yazdı.

Haberde, ABD’de gözaltına alındıktan sonra ‘Manhattan’ın Guantanamo’su’ olarak bilinen Metropolitan Correctional Center adlı cezaevine gönderilen Sarraf’ın gardiyan Victor Casado aracılığıyla yasak olan ürünleri hücresine nasıl soktuğu anlatıldı.

Buna göre Sarraf’ı bir ‘fırsat’ olarak gören Casado, 2016’nın sonunda Sarraf’a para karşılığında yardım edebileceği konuları ve cep telefon numarasını yazan bir kağıt gönderdi. Sarraf’ın Türk avukatlarından biri için çalışan bir şoför de Casado’ya ilk aşama olarak 5 bin dolar ödedi. Bunun ardından Casado, Sarraf’ın hücresine alkol, cep telefonu, yiyecek ve C vitamini sokmaya başladı. Savcılar, bu süreçte Casado’nun en az 50 bin dolar rüşvet aldığını açıklamıştı.

Öte yandan gazete, Casado’nun bunları açık seçik biçimde yaptığını vurguladı. Öyle ki diğer mahkumlar, Casado’nun meslektaşlarını kendisinin Sarraf’tan rüşvet aldığı konusunda uyardı. Sarraf başka bir cezaevine gönderildiğinde de hücresinde yapılan aramada Casado’nun kendisine en başta verdiği kağıt bulundu.

Temmuz 2018’de Casado’nun daha önce ‘rüşvet almadığı’ yönündeki ifadesinini değiştirerek ‘itirafçı’ olacağı açıklanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol