birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 17.11.2019 20:07

Rusya açıkladı: S-400 bahara dek kullanıma hazır hale getirilecek

Rusya açıkladı: S-400 bahara dek kullanıma hazır hale getirilecek

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Dmitriy Şugayev, S-400 hava savunma sisteminin 2020 baharına kadar kullanıma hazır hale getirileceğini söyledi. Şugayev Türk uzmanlarının eğitiminin de 2019 yılı sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Dubai’deki fuarda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şugayev, “Türkiye ile olan S-400 sözleşmesi planlandığı şekliyle sürüyor. Yıl sonuna kadar Türk uzmanların eğitimini tamamlayacağız. Baharda ise sistem, artık askeri kullanıma hazır hale gelecek. Türk partnerlerimizle her şey planladığımız gibi gidiyor. Türkiye bir NATO ülkesi olarak Arap dünyası da dahil olmak üzere herkese örnek oldu” ifadelerini kullandı.

'BEŞİNCİ NESİL SAVAŞ UÇAKLARININ GELİŞTİRİLMESİ İÇİN TÜRKİYE'YE YARDIM YAPABİLİRİZ'

Rusya’nın Türkiye’ye beşinci nesil savaş uçaklarının geliştirilmesi için teknolojik yardım yapmaya hazır olduğunu söyleyen Şugayev, "Bu alandaki çeşitli sistemler açısından (Türk beşinci nesil savaş uçaklarının üretimi) Türk ortaklarımıza önerecek şeylerimiz var. Onların da bu konuda önemli çalışmaları var. Onlara ciddi şekilde yardımcı olabiliriz." şeklinde konuştu.

“Geleceğe dönük hava araçların geliştirilmesi konusunda şu anda taraflar 4++ nesil uçağı ile ilgili teknik görüşmeler yapıyor, ayrıca beşinci nesil uçaklar ile ilgili ilk deneme maksatlı istişareleri gerçekleştiriyor” diyen Şugayev, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim beşinci nesil uçağımızın üretimi konusunda mevcut yeterlilikler dikkate alınırsa Rusya, bu projede yer alabilir, özellikle de uçağın birçok sistemi ile ilgili böyle bir işbirliği yapılması mümkün.”

'S-400’LERİN TÜRKİYE'DEKİ ORTAK ÜRETİMİ ŞU ANDA ORGANİZE EDİLMİŞ DEĞİL'

“Sistemin Türkiye’de ortak üretimi şu anda organize edilmiş değil, bu formatı işbirliğimizin geleceğe dönük yönlerinden biri olarak inceleyebiliriz” diyen Şugayev, ek S-400 sistemlerinin satışı konusunda ise şunları söyledi:

“Türk tarafı, ek S-400 füze savunma sistemlerini satın alıp almama konusunda kendi karar veriyor. Böyle bir şeyin en kısa zamanda gerçekleşeceğini ve tarafların bununla ilgili kontratı imzalayacaklarını umuyoruz.”

İki ülke tarafından yeni uçağın geliştirilmesi ile ilgili görüşmelerle ilgili de konuşan Şugayev, “Ancak Rusya ve Türkiye tarafından yeni uçağın geliştirilmesi konusunda kapsamlı görüşmelerin başlangıcı ile ilgili açıklamalar yapmak için henüz erken” dedi.

Şugayev, 'Su-57’lerin Türkiye’ye olası teslimi konusu ancak Rus ordusunun beşinci nesil avcı uçakları ile ilgili temel ihtiyaçları karşılandıktan sonra incelenebilecek' ifadelerini kullanarak,“Türk tarafının Su-35 avcı uçaklarına ilgi göstermesi halinde Rus tarafı, bu askeri ürünün Türkiye’ye teslimatı konusunda çalışma yapmaya hazır.” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız