birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Rusya, Ankara'nın olası askeri harekatına karşı: Türkiye sınırına Suriye askeri konuşlanmalı

Türkiye'nin Suriye'de planladığı operasyona ABD'den sonra Rusya da karşı çıktı. Rus Dışişleri, güvenlik tehdidiyle ilgili sorunun sadece bu bölgelere Suriye askerlerinin konuşlandırılmasıyla çözülebileceğini vurguladı.

SİYASET 03.06.2022 16:39
Rusya, Ankara'nın olası askeri harekatına karşı: Türkiye sınırına Suriye askeri konuşlanmalı Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine askeri operasyon sinyaliyle ilgili ABD'nin ardından Rusya'dan da bir açıklama geldi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, "Ankara'nın Suriye'deki mevcut zor durumu tehlikeli bir şekilde daha da kötüleştirecek eylemlerden kaçınmasını umduklarını" kaydetti.

Zakharova Suriye hükümetini işaret ederek, "Suriye Arap Cumhuriyeti'nin meşru hükümetinin rızası olmadan atılacak bu tür bir adım, Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün doğrudan ihlali olacaktır ve Suriye'deki tansiyonun daha da artmasına yol açacaktır" uyarısında bulundu.

'TÜRKİYE'NİN ULUSAL GÜVENLİĞİ BÖLGEYE SURİYE ASKERLİNİN KONUŞLANDIRILMASIYLA ÇÖZÜLÜR'

Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik Suriye sınır bölgelerinden gelen tehditlerle ilgili endişelerini anladıklarını belirtti, ancak sorunun sadece bölgeye Suriye askerlerinin konuşlandırılmasıyla çözülebileceğini vurguladı.

Türkiye'nin 2019 yılı Ekim ayında Rusya ile vardığı mutabakat, Barış Pınarı harekat alanı sınırları dışında kalan bölgedeki sınır hattında YPG güçlerinin sınırın 30 kilometre ötesine çıkarılmasını ve buralarda Türk-Rus ortak devriyelerinin başlatılmasını öngörüyordu. Yine Ekim ayında ABD ile varılan mutabakatla da YPG'lilerin Barış Pınarı harekatının yürütüldüğü Resulayn-Tel Abyad arasındaki 120 kilometrelik bölgeden en az 32 kilometre güneye çekilmesi ve burada Türkiye'nin kontrolünde bir güvenli bölge oluşturulması kararlaştırılmıştı. Türkiye iki ülkeyi de mutabakatın gereklerini yerine getirmemekle suçluyor.

ABD DE KARŞI ÇIKMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da olası bir operasyonla ilgili olarak "Bu, karşı olacağımız bir şeydir. Endişemiz, yeni herhangi bir askeri operasyonun bölgedeki istikrarı zayıflatması, kötü niyetli aktörlere istikrarsızlıktan yararlanma fırsatı yaratmasıdır" ifadelerini kullanmıştı.

Blinken açıklamasında ayrıca YPG'nin adını vermeden Suriye'de IŞİD'e karşı mücadelenin önemine vurgu yapmış, "Suriye içinde IŞİD'e karşı savaşı partnerler yoluyla etkili bir şekilde sürdürüyoruz ve IŞİD'i içine tıktığımız kutuda tutmak için gösterilen çabaları tehlikeye atacak hiçbir şey görmek istemiyoruz" demişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun