Rusya: 'Barış Pınarı Harekatı'ndan sonra kaçan militanlar IŞİD’in gücünün yeniden toplanmasını sağlayabilir

22.11.2019 12:44 SİYASET

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, Türkiye’nin Suriye’deki harekatından sonra yüzlerce IŞİD’linin serbest kaldığını, bunun büyük endişe yarattığını söyledi.

Sıromolotov’a göre, kaçan militanlar IŞİD’in gücünün yeniden artmasını sağlayabilir.

Sputnik’te yer alan habere göre Sıromolotov, “Serbest kalmış olan teröristlerin sayısı konusunda henüz net bir bilgi yok. Elimizdeki verilere göre, mahkûm bulundukları yerlerden kaçan birkaç yüz IŞİD’liden söz ediyoruz” dedi.

'IŞİD GÜÇLENEBİLİR'

Rusya’nın bu durumdan büyük endişe duyduğunu belirten Sıromolotov, “Serbest kalan IŞİD militanları örgütün askeri potansiyelinin yeniden güçlenmesine etki edebilir. Genel anlamda Fırat Nehri’nin doğusundaki gerginliğin tırmanması ve yabancı güçlerin Suriye’de yasadışı olarak bulunmasından dolayı bu mümkün. Gerginliğin tırmanmasının nedenlerinden biri de etnik ve mezhepler arası karşıtlıkların körüklenmesi oldu” açıklamasını yaptı.

Sıromolotov ayrıca bu tehdidin ortadan kaldırılması ve IŞİD’in yeniden canlanmasını önlemek için, bölgede aktif askeri operasyonların yeniden başlamasına izin verilmemeli ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ile egemenliğinin tesis edilmesi için katkıda bulunulması gerektiğini söyledi.

Soçi Mutabakatı ve sonuçları Soçi Mutabakatı ve sonuçları

Sıromolotov, “Bu, özellikle de Rusya ile Türkiye arasındaki 22 Ekim tarihli Soçi mutabakatı ile amaçlanan bir durum. Mutabakat, kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor” dedi.