birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 19.01.2021 16:36

Rusya, Bartın'da batan geminin kaptanının ölümü hakkında dava açtı

Pazar günü Bartın'da batan kuru yük gemisinin kaptanının ölümüyle ilgili 'deniz taşıtlarını kullanma kurallarını ihlalden' ceza davası açıldı.

Rusya, Bartın'da batan geminin kaptanının ölümü hakkında dava açtı

Rusya Soruşturma Komitesi Moskova Bölgelerarası Taşımacılık İdaresi Sözcüsü Elena Markovskaya, Rus makamların Karadeniz açıklarında batan kuru yük gemisi Arvin’in kaptanının ölümüyle ilgili olarak 'deniz taşıtlarını kullanma kurallarını ihlalden' ceza davası açtığını söyledi.

Gazetecilere konuşan Markovskaya, “Müfettişler, Arvin gemisinin 17 Ocak'ta Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’ndeki Bartın ili açıklarında battığını ve bunun sonucunda 1984 Rostov-na-Donu doğumlu kaptanın hayatını kaybettiğini tespit etti” dedi.

Markovskaya, Ceza davasının Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 263. maddesinden (Trafik güvenliği kurallarının ihlali ve deniz taşımacılığının işletilmesi) açıldığını belirterek, “Rostov Ulaştırma Araştırma Departmanı müfettişi, kazanın ortaya çıktığı koşullar ve buna bağlı olarak geminin batmasının yanı sıra, trafik güvenliği ve deniz taşımacılığının işletilmesi kurallarını ihlal eden kişilerin tespiti yönündeki ön soruşturmayı tamamladı” ifadesini kullandı.

17 Ocak’ta İnkumu açıklarında Palau bayraklı ARVIN isimli gemi, kötü hava koşulları nedeniyle batmıştı. Gemide 10'u Ukrayna ikisi Rusya vatandaşı toplam 12 personel bulunuyordu. Rusya vatandaşı teknisyen Nikolay Krinov sağ olarak kurtarılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol