birgün

10° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 17.08.2020 10:46

Rusya’da ikinci koronavirüs aşısı çalışmaları: Testlerde ikinci aşama

Rusya’daki Vektor Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Enstitüsü’nün, geliştirdiği koronavirüs aşısının insanlar üzerindeki klinik testlerinde ikinci aşamaya geçtiği bildirildi.

Rusya’da ikinci koronavirüs aşısı çalışmaları: Testlerde ikinci aşama

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, Vektor’un, geliştirdiği aşının klinik testlerinde ikinci aşamaya geçtiğini söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre, Popova, “İkinci etap başladı. Klinik testler yapılıyor. Özel bir yolla ve özel bir şekilde seçilmiş olan tüm gönüllüler kendilerini iyi hissediyor. Aşılanan kişiler üzerinde kesinlikle hiçbir yan etkiye rastlanmadı. Enjeksiyonun yapıldığı yerde dahi en küçük bir kızarıklık yok. Her birinin ateşi de kesinlikle normal” ifadelerini kullandı.

‘BİRKAÇ FAKLI AŞI OLMALI’

Gamaley Enstisüsü’nün geliştirdiği, dünyanın tescil edilen ilk aşısı olan Sputnik V’nin mi yoksa şu an testlerden geçen Vektor Enstitüsü’nün geliştirdiği aşının mı daha iyi olduğu sorusunu yanıtlayan Popova, şunları söyledi:

“Her ülkede ve Rusya’da da kesinlikle birkaç farklı aşı olmalı. Şimdilerde bununla uğraşıyoruz.”

Vektor Enstisüsü aşının klinik testlerine 27 Temmuz’da başlamıştı. Klinik testlerin ilk aşamasında 18-60 yaşlar arasında 300 gönüllünün yer aldığı belirtilmişti. Gönüllüler arasında 60 Vektor çalışanı da yer alıyor.

Rusya Sağlık Bakanlığı geçen hafta dünyanın ilk koronavirüs aşısını tescil etmişti. ‘Sputnik V’ adı verilen aşı, Gamaley Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi tarafından Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ile işbirliğinde geliştirilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız