birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

Rusya'da kömür madeninde yangın: 52 can kaybı

Rusya’nın güneyindeki Listvyazhnaya kömür madeninde çıkan yangında can kaybı 52’ye yükseldi.

DÜNYA 25.11.2021 14:07
Rusya'da kömür madeninde yangın: 52 can kaybı
Abone Ol google-news

Rusya’nın güneyindeki Listvyazhnaya kömür madeninde yangın çıktı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, yangında can kaybının 52’ye yükseldiği ve hayatını kaybedenler arasında 6 kurtarma görevlisi olduğunu bildirdi.

Rusya’nın güneyindeki Kemerovo bölgesinde yer alan ve en az 285 işçinin bulunduğu Listvyazhnaya kömür madeninde yangın çıkmış, olayda ilk belirlemelere göre 11 kişi hayatını kaybetmiş, 239 kişi ise kurtarılmıştı.

İHA'nın aktardığına göre, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yangında can kaybının 52’ye yükseldiği ve hayatını kaybedenler arasında 6 kurtarma görevlisi olduğu aktarıldı.

Bakanlık, madencilerin ve kurtarma görevlilerin cansız bedenlerinin hala madenin içinde olduğunu ifade ederken, yoğun metan gazı nedeniyle madene girişin henüz mümkün olmadığını aktardı.

Bölgesel Soruşturma Komitesi tarafından yapılan açıklamada ise, Listvyazhnaya Madeninin müdürü ve yardımcısı da dahil olmak üzere 3 kişinin endüstriyel güvenlik kurallarını ihlal ettikleri şüphesiyle gözaltına alındığını açıkladı. Kemerovo’da 3 günlük yas ilan edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kazada hayatını kaybedenlerin aileleri için taziye mesajı yayımladı.

Öte yandan Kemerov’da 2007 yılında Ulyanovskaya madeninde meydana gelen patlamada 100'den fazla kişi, 2010 yılında ise Raspadskaya madeninde meydana gelen patlamalarda 90'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol