birgün

10° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 23.01.2021 10:09

Rusya'da muhalifler gözaltında: Yaptırımlar gündemde

Rusya'da muhalifler gözaltında: Yaptırımlar gündemde

Dış Haberler Servisi

Rusya’da geçen hafta havalimanında gözaltına alınan muhalif lider Aleksey Navalni’nin serbest bırakılması için bugün yapılması planlanan protestolar öncesi çok sayıda ev baskını yapıldı. Onlarca Navalni destekçisi gözaltına alınırken Navalni’ye yakın beş kişinin de gözaltına alınanlar arasında olduğu kaydedildi.

Gözaltına alınan Lyubov Sobol’un avukatı Vladimir Voronin, “Bu insanlar henüz var olmayan bir şey için nasıl gözaltına alınabilir? Bu yasadışı” dedi.

Avrupa Parlamentosu’nda ise Navalni’ye ve destekçilerine yönelik muameleden ötürü Rusya’ya yaptırımların artırılması gündeme geldi. Bir grup AP milletvekilinin kabul ettiği karar tasarısında, Navalni’nin gözaltına alınmasından sorumlu kişi ve organlara yaptırım uygulanması, Kuzey Akım 2 projesinin de durdurulması talep edildi. Avrupa Birliği’ne (AB) ve üye ülkelere çağrıda bulunan AP milletvekilleri, Rusya ile ilişkilerin gözden geçirilmesini istedi. Yaptırım kararının, 27 AB üyesi ülke tarafından oy birliği ile alınması gerekiyor.

‘MÜDAHALE EDEMEYİZ’

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsicilsi Josep Borrell, konunun pazartesi günü AB dışişleri bakanları toplantısında ele alınacağını söyledi. Borrell, Kuzey Akım-2 projesiyle ilgili ise “Alman hükümeti onay veriyorsa, şirketlerin boru hattı inşasına devam etmesini engelleyemeyiz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol