birgün

10° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 05.03.2021 15:31

Rusya’dan ABD'nin ‘kimyasal silah’ iddialarına yanıt: Asılsız ve temelsiz

Rusya, ABD'nin Rusya'yı kimyasal silah bulundurmakla suçlayan açıklamalarının asılsız ve temelsiz olduğu yönünde bir açıklama yaptı.

Rusya’dan ABD'nin ‘kimyasal silah’ iddialarına yanıt: Asılsız ve temelsiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Rusya'ya yönelik "kimyasal silah" suçlamalarının "asılsız" ve "temelsiz" olduğunu söyledi.

AA’nın aktardığına göre Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin Rusya'yı kimyasal silah bulundurmakla suçlayan açıklamalarını değerlendirdi.

KİMYASAL SİLAH STOKLARI İMHA EDİLDİ

"Washington, Rusya'yı kimyasal silah bulundurmakla asılsız ve temelsiz suçluyor" diyen Peskov, Rusya'nın kimyasal silah stoklarını imha ettiğini söyledi.

Peskov, "Rusya'nın Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ndeki yükümlükleri bağlamında, kimyasal silah üretimiyle ilişkilendirilebilecek tüm programlar kaldırıldı" ifadesini kullandı.

RUSYA’YA YAPTIRIMLAR

Dmitriy Peskov, ABD ile İngiltere'nin Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın kimyasal maddeyle zehirlendiği gerekçesiyle Rusya'ya yönelik ek yaptırım uygulayacağı iddialarına ilişkin, "Rusya, bunu anlıyor ve dikkate alıyor. Ülkemiz, vatandaşlarımız ve işletmelerimizin çıkarlarını korumak için çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol