birgün

16° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 03.06.2020 11:16

Rusya’dan ‘umut veren’ aşı açıklamaları: Ağustos-eylül aylarında erişilebilir hale gelebilir

Rusya Sağlık ve Savunma Bakanlıklarından yapılan açıklamalarda devam eden aşı çalışmalarında olumlu sonuçlar alındığı bildirildi

Rusya’dan ‘umut veren’ aşı açıklamaları: Ağustos-eylül aylarında erişilebilir hale gelebilir

Rusya Sağlık ve Savunma Bakanlıklarından yapılan açıklamalarda, koronavirüs aşısı çalışmaları için umut verici gelişmeler verildi. Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, geliştirilen 5 aşının umut verici olduğunu, Merkez Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Sergey Boriseviç ise, aşı deneme çalışmalarında klinik öncesi deneylerin başarılı sonuç verdiğini bildirdi.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, koronavirüs (Covid-19) aşısının ilk örneklerinin önümüzdeki Ağustos-Eylül aylarında sağlık çalışanları için erişilebilir hale gelebileceğini açıkladı.

Başkortistan Devlet Tıp Üniversitesi’nde gönüllü sağlık çalışanları ile bir araya gelen Rus Bakan, “Bugün geliştirilen birkaç aşı var. Bunlardan 5 tanesinin oldukça umut verici oldukları söylenebilir. Klinik testleri önümüzdeki 2-3 hafta içinde başlayacak, ilk aşı örneklerinin Ağustos-Eylül aylarında sağlık çalışanları için erişilebilir hale gelmesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

'KLİNİK ÖNCESİ DENEYLER BAŞARILI'

Öte yandan Rusya’da devam eden koronavirüs (Covid-19) aşısı deneme çalışmalarında klinik öncesi deneylerin başarılı sonuç verdiği açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Merkez Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Sergey Boriseviç, maymunlar ve hamster’lar üzerinde yapılan klinik öncesi deneylerin aşının güvenirliğini ve etkinliğini ortaya koyduğunu, klinik çalışmaların ise önümüzdeki Temmuz ayının sonlarına doğru tamamlanmasının planlandığını duyurdu.

AŞI, ASKERLER ÜZERİNDE DENENECEK

Krasnya Zvezda gazetesine açıklamalarda bulunan Boriseviç, aşının insanlar üzerindeki denemeleri için gönüllüler arasından yaşları 25 ila 50 arasında değişen 50 askeri personelin seçildiğini söyledi. Rus yetkili, birinci grupta yer alan gönüllülerin aşı test deneyi ve muayene için 3 Haziran’da sağlık kuruluşuna girişlerinin yapılacağını belirtti.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız