birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 27.02.2020 20:16

Rusya devlet televizyonu: Türkiye, Rusya uçaklarına ateş açtı

Rusya devlet televizyonu, Türkiye'nin İdlib'deki Rusya ve Suriye'ye ait askeri uçaklara saldırdığını iddiasında bulundu

Rusya devlet televizyonu: Türkiye, Rusya uçaklarına ateş açtı

Rusya devlet televizyonu, İdlib'de bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin Rusya ve Suriye askeri uçaklarını füzelerle vurduğunu iddia etti

Reuters tarafından aktarılan iddiaya göre Rusya devlet televizyonu, Suriye ve Rusya savaş uçaklarının bölgedeki muhalifleri durdurmak için ateş açtığını, muhalifler ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ise taşınabilir hava savunma sistemleri kullanarak uçakları vurduğu iddiasında bulundu.

ANADOLU AJANSI İDDİALARI YALANLADI

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlib'de Rusya uçaklarına ateş ettiğine yönelik iddiaların gerçek dışı olduğu belirtildi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, 'güvenilir kaynaklar' söz konusu iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Ateşkesi sağlamak üzere İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde (İGAB) bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının, Rusya savaş uçaklarını hedef aldığına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan kaynaklar, 'Türk askerinin hiçbir şekilde Rus askerlerini ve Rus uçaklarını hedef almadığını' belirtti.

Konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama ise yapılmadı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız