birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Rusya, 'dostane olmayan' ülkeler listesine 5 ülke ekledi

Rusya, kendilerine karşı 'dostane olmayan eylemlerde bulunan ülkeler' listesini güncelledi. Listeye Yunanistan, Danimarka, Slovenya, Slovakya ve Hırvatistan eklendi.

DÜNYA 24.07.2022 17:28
Rusya, 'dostane olmayan' ülkeler listesine 5 ülke ekledi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Rusya, Vladimir Putin kararnamesi uyarınca oluşturulan "dostane olmayan ülkeler" listesine Yunanistan, Danimarka, Slovenya, Slovakya ve Hırvatistan'ı dahil etti.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, hükümet Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada bu ülkelerin Rusya'daki diplomatik misyonlarında ve konsolosluk görevlerinde yerel personel istihdamına sınırlama getirildiği kaydedildi.

Buna göre Yunanistan için 34 kişi, Danimarka için 20, Slovakya için de 16 kişilik yerel personel sınırı belirlendiği bildirildi. Listedeki Slovenya ve Hırvatistan’ın ise bundan sonra diplomatik misyonlarında ve konsolosluk görevlerinde yerel personel istihdam edemeyeceği belirtildi.

AB'DEN AÇIKLAMA: ESEFLE KARŞILIYORUZ

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın 5 AB üyesi ülkeyi "dostane olmayan ülkeler" listesine almasını esefle karşıladığını bildirdi.

AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, "AB, dostane olmayan eylemlere ilişkin iddiaları, asılsız ve kabul edilemez bularak Rusya'yı bu tür tüm listeleri iptal etmeye çağırıyor. Bu karar, Rusya'nın AB ve üye ülkeleriyle tansiyonu artırmaya yönelik bir başka adımıdır." ifadeleri kullanıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol