birgün

33° AÇIK

DÜNYA 27.10.2020 13:14

Rusya, ikinci koronavirüs aşısının üretimine başlandığını duyurdu

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu Başkanı Anna Popova, tescil edilen ikinci Rus Covid-19 aşısı olan EpiVakKorona’nın üretimine başlandığını açıkladı. Popova, kendi aşısını geliştirdiğini, bu aşının Rusya’nın dördüncü aşısı olacağını da ifade etti.

Rusya, ikinci koronavirüs aşısının üretimine başlandığını duyurdu

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, tescil edilen ikinci Rus Covid-19 aşısı olan EpiVakKorona’nın üretimine başlandığını açıkladı.

Sağlıklı Toplum isimli bir forumda konuşan Popova, Vektor Devlet Bilim Merkezi tarafından geliştirilen EpiVakKorona aşısının merkezde üretimine başlandığını söyledi.

Yıl sonuna kadar belirlenen miktarda aşının üretileceğini belirten Popova, aşı geliştirildiği için insanların daima maske takmak zorunda kalmayacağını ifade etti.

Popova, ayrıca yakında Rusya'da daha düşük seviyelerdeki antikorları tespit edebilen daha hassas test sistemlerinin olacağını, bu sistemlerin 'tescil edilmeye yakın' olduğunu ifade etti.

'Dördüncü aşı geliştiriliyor'

Sputnik'te yer alan habere göre; Popova, Rusya Federal Biyomedikal Ajansı'nın St. Petersburg’daki Ulusal Aşı ve Serum Araştırma Enstitüsü'nde kendi aşısını geliştirdiğini, bu aşının Rusya’nın dördüncü aşısı olacağını ifade etti.

Aşıların her birinde farklı üretim platformlarının kullanıldığını belirten Popova, "Herhangi bir aşının diğerinden daha iyi olduğunu söyleyemem. Her aşının, deyim yerindeyse kendi hedef kitlesi olacak” dedi.

Popova, doktorlarların belirli bir hastada hangi aşıyı kullanmak gerektiğini seçme imkanı olacağını ekledi.

Gamaleya Araştırma Merkezi ve Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu’nun (RFPİ) işbirliği ile üretilen Sputnik V aşısının tescil sonrası son aşama testleri 7 Eylül’de Moskova’da başlamış, 2 gün sonra aşı ilk gönüllülere vurulmuştu. Tescil sonrası klinik testler aşaması 40 bin gönüllünün katılımıyla sürüyor.

Vektör Bilim Merkezi'nin geliştirdiği, ikinci Rus Covid-19 aşısı olan EpiVakKorona ise 14 Ekim’de tescil edildi. Aşının kasımda piyasaya sunulacağı belirtildi.

Rusya'da Çumakov Merkezi’nin geliştirdiği üçüncü aşı da klinik testlerden geçiyor.

Vaka sayısında 16 bin 550 artış

Öte yandan koronavirüsle mücadele merkezinin açıklamasına göre, gün içinde ülkede 16 bin 550 yeni vaka kaydedildi. Toplam vaka sayısı 1 milyon 547 bin 774’e yükseldi.

Başkent Moskova’da 4312 yeni vaka tespit edildi. Son 24 saatte 320 kişi daha hayatını kaybetti. Salgın boyunca ölenlerin sayısı 26 bin 589’a çıktı.

Salgının başlangıcından beri hastalığı yenen kişi sayısı ise gün içindeki 12 bin 844 artışla 1 milyon 158 bin 940’a ulaştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol