birgün

14° AÇIK

DÜNYA 13.10.2018 08:06

Rusya ile Batı arasında kilise savaşı

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden ayrılma talebinin kabul edilmesi Kiev’i sevindirirken, Moskova ayrılmayı ‘felaket’ olarak yorumladı

Rusya ile Batı arasında kilise savaşı

Rusya ile Batı arasındaki nüfuz mücadelesine sahne olan Ukrayna’da, Ortodoks Kilisesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden ayrılması yeni bir krize yol açtı. 9-11 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Fener Rum Patrikhanesi Kutsal Sinodu’nun toplantısında alınan karar, Fener ve Moskova Patrikhaneleri’nin yanı sıra Ukrayna ile Rusya’yı da karşı karşıya getirdi.

Moskova ayrılma kararını ‘felaket’ olarak nitelendirirken, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlığını savunan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, kararı “Bu iyinin kötüye, aydınlığın karanlığa karşı bir zaferidir” şeklinde yorumladı. Poroşenko, Ukrayna’nın 300 yıldan fazladır bu tarihsel anı beklediğini savundu.

Moskova tepkili: Felakete sürükler

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in sözcüsü Alexander Volkov, “İstanbul Patriği önce kendi, sonra da tüm Ortodoks alemi için felaket kararlar almıştır” dedi. Kirill, Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçılara destek vermesi nedeniyle tepki toplamıştı.

Moskova Patriği Kirill’in Basın Sözcüsü Aleksandr Volkov da yaptığı açıklamada, Fener Rum Patrikhanesinin kararının Ortodoksları böleceğini savundu. Volkov, “Bu karar dağılmanın meşrulaştırılmasıdır. Fener Rum Patrikhanesi eylemleriyle kırmızı çizgiyi geçmekte ve Ortodoks birliğini felakete götürmektedir” ifadesini kullandı.

En son geçen ay Rus Ortodoks Kilisesi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ni bağımsız bir kilise olarak tanımaya hazırlandığı gerekçesiyle Fener Rum Patrikhanesi ile tüm diplomatik ilişkilerini fiilen kestiğini duyurmuştu.

Kilise siyasete nüfuz ediyor

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne dair alınan kararının mart ayında Ukrayna’da yapılacak başkanlık seçimlerini de etkileyebileceği belirtiliyor. Mevcut Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun seçimlerde tekrar aday olması beklenirken, seçim vaatleri arasında kilisenin bağımsızlığı da bulunuyor.

*****

Yalnızlaştırma hamlesi mi?

ABD ve AB ile Rusya arasında nüfuz ve hegemonya savaşına sahne olan Ukrayna yaşanan çekişme nedeniyle savaşa sürüklenirken, fiili olarak ikiye ayrıldı. Kiev’de Moskova yanlısı iktidarın devrilmesi sonraısnda Rusya 2014’te Ukrayna’ya bağlı olan Kırım’ı ilhak etti. Doğu Ukrayna’da ise Rusya yanlısı gruplar bağımsızlık ilan etti. Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden ayrılma kararı tam da Rusya ile Batı arasında yaşanan çekişme dönemine denk geldi.

Ortodoks dünyasının iki önemli merkezi olan Fener ile Moskova Patrikhaneleri arasındaki gerilim yaklaşık üç yüz yıldır devam ediyordu.

Fener Patrikhanesi, Rusya açısından ekonomik ve stratejik öneminin yanı sıra, dini ve milli açıdan da çok büyük önem taşıyan Ukrayna’nın, Moskova Patrikhanesi’nin değil, kendi ruhani alanına girdiğini ilan ederek, Ukrayna’da Moskova Patrikhanesi’nden bağımsız bir Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin kurulması fikrini onayladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol