birgün

19° AÇIK

DÜNYA 13.09.2020 00:40

Rusya, koronavirüs aşısını ülke genelinde dağıtmaya başladı

DSÖ’nün henüz süreçlerini tamamlamadığını söylediği Sputnik V aşısı, Rusya genelinde dağıtılmaya başlandı.

Rusya, koronavirüs aşısını ülke genelinde dağıtmaya başladı

Rusya Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı Sputnik V'nin ilk partisinin Rusya'nın bölgelerine gönderildiğini duyurdu.

Tescil sonrası test çalışmalarına tabi tutulan dünyanın ilk tescil edilen Covid-19 aşısı Sputnik V'nin aşılama çalışmaları önceki gün başkent Moskova'da başlamıştı. Aşıyla ilgili yeni bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, aşının ilk partisinin Rusya'nın bölgelerine gönderildiğini belirtti.

Bakanlığın açıklamasında "Pilot tedarik kapsamında, aşının Rusya'nın bölgelerine tedarikine yönelik lojistik zinciri oluşturulacak. Yüksek risk grubu içindeki vatandaşlara Covid-19 aşısının dağıtılmasına ve aşılamanın organizasyonuna yönelik süreçler belirlenecek" dendi.

Rus Sağlık Bakanı Mikhail Murashko, sınırlı miktarda yollanan aşıların pazartesiye kadar ülkenin her coğrafyasına ulaşmış olacağını söyledi.

Sputnik V aşısı, N.F. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından geliştirilmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ağustos'ta Koronavirüs'e karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıklamıştı.

Kremlin yönetimi ise Gamaleya Araştırma ve Epidemoloji Merkezi tarafından geliştirilen aşının 15 Ağustos'ta da seri üretime geçtiğini açıklamıştı.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Rusya’nın tescil ettirdiğini açıkladığı Sputnik V aşısının dünyadaki 26 aşı adayı arasında "birinci aşama klinik deneme" safhasında görüldüğünü açıklamıştı.

DSÖ Sözcüsü Tarık Jasarevic, Rusya'nın geliştirdiğini iddia ettiği aşıyla ilgili Moskova yönetimi ve Rusya Sağlık Bakanlığı ile yakın temas halinde olduklarını belirtmiş, aşı geliştirilmesinde test, üretim ve lojistik çerçevenin elverişli olması gerektiğinin altını çizmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız