birgün

20° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 25.12.2020 13:42

Rusya: Maalesef aşı savaşı başladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batı medyasında Rus aşısına ilişkin çok sayıda “söylenti, hayal ürünü, düpedüz saçmalık” gördüğünü belirtti. Zaharova, "Maalesef aşı savaşı başladı. Bu her şeyin savaşı, Covid konusu siyasileştirildi artık" dedi.

Rusya: Maalesef aşı savaşı başladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarıyla ilgili enformasyon savaşının başladığını, Rusya’nın bu savaştaki gücünün yerli başarılar hakkında söylediği gerçekler olduğunu belirtti.

Zaharova, Rus medyasına açıklamasında, “Maalesef aşı savaşı başladı. Bu her şeyin savaşı, Covid konusu siyasileştirildi artık. Covid salgınıyla ilgili bilgi salgını meydana geldi. Bu korkunç realitenin parçası, elbette aşı ve Rus çabalarıyla ilgili karalama kampanyası ve Rusya’nın başarılarına ilişkin enformasyon engellenmesi ile ilgili her şeyin savaşı” ifadesini kullandı.

Sputnik Türkiye'nin aktardığı habere göre, dezenformasyona cevap verme, yalanlama ve karşı argümanlar sunma yeteneğinin önemli olduğunu belirten Zaharova, “Rusya’nın gücü her zaman olduğu gibi gerçek, başarılarımız ve yaptıklarımıza ilişkin gerçekler” dedi.

Batı basınında, Rus aşısına ilişkin çok sayıda “söylenti, hayal ürünü, düpedüz saçmalık” gördüğünü anlatan Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tutunacak hiçbir şey bulmayınca ‘dahi’ bir şey buldular. Rusya kötü, dediler, çünkü kendisi Batı’nın aşılarına karşı dezenformasyon kampanyası yürütüyormuş. Bu artık bir çeşit saçmalık. Aşı savaşı gidiyor, ama bu, bilim insanları arasında olan bir savaş değil, politikacılar ve çoğunlukla Batının ana akım medya sayfalarında karşı karşıya olduğumuz enformasyon savaşçıları arasındaki bir savaş."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol