birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Rusya Polonya’ya gaz akışını kesiyor

Rusya'nın, Polonya'da devlete ait petrol ve gaz şirketi PGNiG'e gaz akışını durduracağı bildirildi.

DÜNYA 27.04.2022 00:22
Rusya Polonya’ya gaz akışını kesiyor
Abone Ol google-news

Polonya'da devlete ait petrol ve gaz şirketi PGNiG, Rusya’nın bu sabahtan itibaren Polonya'ya gaz akışını durduracağını bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle yaptırım uygulayan ve Ukrayna’ya silah desteği sağlayan Polonya, Rusya tarafından “dost olmayan ülkeler” statüsüne alınmıştı. Rusya'nın 31 Mart'ta açıkladığı “dost olmayan ülkelerin” Rus gazı için ruble olarak ödeme yapması kararı sonrası Polonya'da devlete ait petrol ve gaz şirketi PGNiG, Rus gazı için Ruble cinsinden ödeme yapmayı reddetti.

PGNİG'in Ruble cinsinden ödeme yapmayı reddetmesi sonrası Gazprom’un yarın sabah Yamal-Avrupa doğalgaz boru hattı üzerinden yaptığı gaz akışını keseceğini bildirdi. PGNiG, Yamal Sözleşmesine göre gaz akışını eski haline getirmek için adımlar atacağını ve tedariklerin durdurulmasının sözleşmenin ihlali olduğunu belirtti. PGNiG, sözleşmenin ihlali nedeniyle tazminat talep etme hakkına sahip olduğunu aktardı.

PGNiG, yeraltı gaz deposunun neredeyse yüzde 80 dolu olduğunu ve yaz mevsiminin gelmesi ile doğalgaza olan talebin daha düşük olacağını ifade etti.

'DEPOLAR YÜZDE 76 ORANINDA DOLU'

İlkim ve Çevre bakanı Anna Moskwa yaptığı açıklamada, Rusya'nın gaz tedarikini keseceğine dair hiçbir bilgi vermediğini belirterek, ülkesinin güvenliğini sağlayacak kadar gaz rezervlerine sahip olduğunu ve depoların yüzde 76 oranında dolu olduğunu ifade etti.

Moskwa, vatandaşların tedirginliğe kapılmamaları gerektiğini aktararak, kimsenin evinde gaz kesintisi yaşanmayacağını söyledi.

İHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun