birgün

24° PARÇALI BULUTLU

Rusya: Rus güçleri, Ukrayna’nın Lisiçanks kentini kontrol altına aldı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Rus ordusunun Ukrayna’daki eylemleriyle ilgili bilgi verdi. Şoygu, Rus güçlerinin Ukrayna’nın Luhansk bölgesinde ilerlediklerini belirterek, “Lisiçansk kenti ile Belogorivka, Novodrujesk, Maloryazantseve ve Belaya Gora yerleşim birimleri üzerinde tam kontrol sağlandı” dedi.

DÜNYA 03.07.2022 15:03
Rusya: Rus güçleri, Ukrayna’nın Lisiçanks kentini kontrol altına aldı Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus güçlerinin, Ukrayna’nın Lisiçansk kentini tamamıyla kontrol altına aldığını bildirdi.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Şoygu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Rus ordusunun Ukrayna’daki eylemleriyle ilgili bilgi verdi.

Şoygu, Rus güçlerinin Ukrayna’nın Luhansk bölgesinde ilerlediklerini belirterek, “Lisiçansk kenti ile Belogorivka, Novodrujesk, Maloryazantseve ve Belaya Gora yerleşim birimleri üzerinde tam kontrol sağlandı” ifadesini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da Rus güçlerinin Ukrayna’da ilerlemeye devam ettiğini belirterek, “Verhnekaminka, Zolotorivka ve Bilıgorevka yerleşim birimleri kontrol altına alındı” dedi.

Konaşenkov, Ukrayna güçlerinin tüm yönlerde kayıplar yaşadığını ve Donetsk'teki Maryinka yerleşim biriminde Ukrayna birliklerinin, asker ve teçhizatının yaklaşık yüzde 60’ını kaybettiğini öne sürdü.

Rusya silahlı güçlerinin, Ukrayna'daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini dile getiren Konaşenkov, Harkiv bölgesinde 100’e yakın Ukraynalı asker ve 15 askeri teçhizatın yüksek hassasiyetli silahla imha edildiğini aktardı.

Konaşenkov, "Rusya silahlı güçleri, Mıkoliv kentinde yabancı paralı savaşçıların bulunduğu merkezi vurdu. Saldırıda, yaklaşık 120 savaşçı yok edildi" dedi.

Son 24 saatte Donetsk bölgesinde Ukrayna ordusuna ait 10 yönetim merkezi ile 7 mühimmat deposunun imha edildiğini belirten Konaşenkov, "Rus hava muharebe ve taktik güçleri, Ukrayna ordusuna ait 32 yönetim merkezi, mühimmat deposu ve askerleri vurdu" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun