birgün

27° AÇIK

SİYASET 15.12.2019 10:30

Rusya tek taşla pek çok kuş vurdu

CHP’nin hazırladığı "Suriye Krizinin Gölgesinde Türkiye-Rusya İlişkileri” isimli kitapta, Rusya’nın Suriye krizinden sonra izlediği stratejiyle “tek taşla pek çok kuş vurduğu” belirtildi

Rusya tek taşla pek çok kuş vurdu

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

CHP, Türkiye’nin Rusya’ya ekonomi ve ticaret alanında artan bağımlılığını ve bu bağımlılığın Suriye krizine yansımasını mercek altına alan bir kitap hazırladı. CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak koordinasyonunda hazırlanan, “Suriye Krizinin Gölgesinde Türkiye-Rusya İlişkileri” isimli kitapta Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler enine boyuna ele alındı. Kitabın, CHP’nin kasım ayında hazırladığı raporun genişletilerek hazırlandığı bildirildi.

İlişkileri lehine çevirdi

Türkiye’nin, 2016’dan sonra Rusya ile yakınlaşmasında geleneksel müttefikleriyle yaşadığı bazı sorunların etkisinin de olduğuna dikkati çekilen kitapta şu ifadelere yer verildi:

“15 Temmuz darbe girişimi ve bu girişimin kınanmasında NATO ve Batı ülkelerinin gösterdiği ihtiyat Türkiye’yi rahatsız etmiştir. Yine, PKK/PYD-YPG’nin ABD tarafından Suriye’de muhatap alınması ve sahada bu unsurlarla gösterilen işbirliği Türkiye’yi rahatsız eden bir başka husus olmuştur. Rusya, Türkiye’nin geleneksel müttefikleriyle yaşadığı sorunları iyi değerlendirerek Türkiye ile asimetrik bağımlılık ilişkisini kendi lehine derinleştirmeyi bilmiştir.
Nitekim 2015’te yaşanan krizle duran Akkuyu Nükleer Güç Santrali çalışmaları yeniden hızlanırken, TürkAkım ‘Projesiyle enerjide Rusya’ya bağımlılık daha da artmıştır. Yine Rusya, bu dönemde, S-400 gibi stratejik bir silah sistemini Türkiye’ye satarak NATO ittifakı içinde önemli bir çatlak yaratmayı da başarmıştır. Türkiye, üretim ortağı olduğu F-35 projesinden dışlanmış, askeri ihtiyaç planlamasında ciddi sıkıntılar ortaya çıkmıştır. Rusya, Suriye krizinden sonra izlediği stratejiyle tek taşla pek çok kuş vurmayı bilmiştir.”

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız