birgün

22° AÇIK

Rusya-Ukrayna savaşı Dinyeper havzasına kayacak

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan istihbarat raporu raporuna göre, "çatışmalar, Zaporijya’dan Herson'a doğru güneybatıya uzanan ve Dinyeper Nehri'ne paralel uzanan yaklaşık 350 kilometrelik bir cephe hattına kayıyor."

DÜNYA 07.08.2022 09:09
Rusya-Ukrayna savaşı Dinyeper havzasına kayacak
Abone Ol google-news

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan istihbarat raporunda Ukrayna-Rusya savaşının yeni bir aşamaya girmek üzere olduğu ifade edildi. Raporda, “En ağır çatışmalar, Zaporijya’dan Herson'a doğru güneybatıya uzanan ve Dinyeper Nehri'ne paralel uzanan yaklaşık 350 kilometrelik bir cephe hattına kayıyor” denildi.

Raporda, Rus kuvvetlerinin, Ukrayna tarafından karşı saldırı beklentisiyle veya olası bir saldırıya hazırlık olarak güneyde toplandığı belirtilerek, teçhizatın da Rus işgali altındaki Melitopol, Berdiansk ve Mariupol’dan ve Rusya anakarasından Kerç Köprüsü üzerinden Kırım’a taşındığı bildirildi.

800 ila bin askerden oluşan Tabur Taktik Grupları’nın (BTG) Kırım'a konuşlandırıldığı ve neredeyse kesin olarak Herson bölgesindeki Rus birliklerini desteklemek için kullanılacağı belirtildi.

NÜKLEER TEHLİKE

Öte yandan Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) Bölgesel Savunma Karargahı, Ukrayna ordusunun Kuybışevskiy bölgesini bombalayarak PFM-1 Lepestok mayınları saçtığını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Departmanı Direktör Yardımcısı İgor Vişnevetskiy ise Ukrayna ordu birliklerinin ülkedeki nükleer tesisleri bombalamasının Çernobil'e benzer bir felakete yol açabileceğini belirtti. Rus diplomat, “Durum çok tehlikeli. Felaket olabilir, ancak BM sessizliğini koruyor” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol