birgün

14° PARÇALI BULUTLU

Rusya ve İran Büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Türkiye, Suriye'yi İdlib’de ateşkes koşullarını ihlal etmekle suçlayarak, Rusya ve İran nezdinde buna son verilmesi uyarısında bulundu.

GÜNCEL 09.01.2018 20:02
Rusya ve İran Büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Suriye ordusunun ateşkesi ihlal ettiği açıklamasının ardından Ankara'nın İdlib'deki çatışmaları durdurmak üzere diplomatik temaslar başlattığı ortaya çıktı.

Amerikanın Sesi'nin haberine göre, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksoy Yerhov bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Benzer şekilde İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim T. Fard'da bakanlığa çağrıldı.

Suriye tarafından Astana Süreci'ne ve ateşkes kararına aykırı şekilde İdlib'in güneyinde kara harekatı yürütüldüğünü kaydeden Türkiye, Rus Büyükelçisi aracılığıyla Moskova'ya sivil ölümlerine de yol açacak şekilde yerleşim yerlerine askeri müdahalede bulunulduğunu bildirdi. Astana Süreci kapsamında, İdlib kenti ve civarına ilişkin "Gerginliği Azaltma Bölgesi (GAB)” kararı bulunduğunu vurgulayan Türkiye, Astana'da Rusya ve İran'la birlikte üç garantör ülke olarak vardıkları mutabakatın ihlal edildiği görüşünde. Bu durum bugün Rusya Büyükelçisi'ne iletilirken; aynı şekilde İran Büyükelçisi'ne bildirileceği öğrenildi. Astana Süreci'nde, Şam rejimine Rusya ve İran'ın garantör olduğunu vurgulayan Türkiye, bu nedenle Moskova ve Tahran'ın, Suriye ordusunun İdlib'in güneyindeki operasyonuna son verilmesini sağlamasını bekliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol