birgün

21° AZ BULUTLU

DÜNYA 14.10.2019 20:55

Rusya ve Suudi Arabistan arasında kapsamlı işbirliği anlaşması

Rusya ve Suudi Arabistan, enerji başta olmak üzere pek çok konuda işbirliğini içeren 20 anlaşmaya imza attı.

Rusya ve Suudi Arabistan arasında kapsamlı işbirliği anlaşması

Suudi Arabistan ile Rusya arasında başta enerji olmak üzere çeşitli alanlarda 20 işbirliği anlaşması imzalandı.

Suudi Arabistan'a ait El Arabiya kanalının haberine göre, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdülaziz bin Selman, Suudi Arabistan ile Rusya'nın 20 işbirliği anlaşması imzaladığını belirterek, bu anlaşmaların iki ülke ekonomisine fayda sağlayacağını savundu.

'PETROL TEMEL UNSUR OLMAYA DEVAM EDECEK'

Suudi bakan, petrolün, yakın gelecekte dünya ekonomisinin büyümesinde temel bir unsur olarak kalmaya devam edeceğini iddia etti.

İmza törenine Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katıldı.

VİZE KOLAYLIĞI

İmzalanan anlaşmalar arasında "OPEC kapsamında uzun vadeli iş birliği sözleşmesi", "enerji alanında iş birliği protokolü", "kültür ve sağlık alanında iş birliği mutabakat zaptı"nın yanı sıra iki ülke vatandaşlarına vize uygulamasının kolaylaştırılması da bulunuyor.

İki ülke arasında ayrıca, uzay uçuşları ve küresel uydu seyrüsefer sistemi alanında iş birliği için niyet beyanı da imzalandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız