birgün

20° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 16.04.2020 14:47

Rusya ve Ukrayna arasında üçüncü kez ‘esir takası’ yapıldı

Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında üçüncü kez ‘esir takası’ yapıldı. Değişim kapsamında, 19 Ukraynalı serbest bırakıldı

Rusya ve Ukrayna arasında üçüncü kez ‘esir takası’ yapıldı

Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında yapılan ‘esir takası anlaşması’ kapsamında tutuklu 19 Ukraynalının serbest bırakılacağı duyuruldu.

Ukrayna Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Karşılıklı esir değişimleri devam ediyor. Ukrayna, işgal altındaki topraklarında esir bulunan 19 vatandaşını geri getiriyor. Ülkemizdeki karantina sebebiyle özgürlüğüne kavuşan vatandaşlarımız karantina bölgesine götürülecek" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada söz konusu değişimin üçüncüsünün gerçekleştiği belirtilirken, "2019 Eylül ayında yapılan 'esir değişimi'nin ilk etabında 35, Aralık ayında yapılan ikinci etapta ise 76 kişi evine döndü" denildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında Fransa'nın başkenti Paris'te 2019'un Aralık ayında yapılan Normandiya formatındaki görüşmede, Ukrayna ve Rusya arasında yapılan anlaşmada ‘esir değişimine’ ilişkin maddeler kabul edilmişti.

rusya-ve-ukrayna-arasinda-ucuncu-kez-esir-takasi-yapildi-717739-1.

İHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol