birgün

3° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 06.10.2020 16:09

S-400’ler test için Sinop’a götürüldü

Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemleri, test için Sinop’a götürüldü.

S-400’ler test için Sinop’a götürüldü

Rusya’dan alınan ve ABD ile gerilime sebep olan S-400 hava savunma sistemlerinin test için Sinop'a getirildiği bildirildi.

İHA'nın geçtiği habere göre, Ankara’dan yola çıktığı öğrenilen S-400 hava savunma sisteminin test için Sinop'a götürülürken yolda görüntülendi. Türk Silahlı Kuvvetlerine(TSK) ait S-400'leri Samsun’dan geçerken yurttaşlar cep telefonlarıyla kaydetti.

İHA, haberinde "S-400’ler Sinop’a konuşlanıyor" başlığını kullandı.

Bloomberg'in haberine göre ise, hava savunma sisteminin Karadeniz kıyısında test edileceği ancak henüz aktifleştirilmeyeceği bildirildi.

S-400 konvoyu Sinop’a ulaşırken, konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

s-400-ler-test-icin-sinop-a-goturuldu-789395-1.

s-400-ler-test-icin-sinop-a-goturuldu-789396-1.

NE OLMUŞTU?

Rusya'dan yaklaşık 2,5 milyar dolar bedel ödenerek satın alınan S-400'lerin, geçen Nisan ayınca aktive edileceği açıklanmıştı. Milli Savunma Bakanlığı’nın “'sistemin Nisan 2020'de faal hale getirilmesi planlanmaktadır” açıklamasına rağmen sistem aktive edilmemişti.

Nisan ayınca Reuters’e konuşan bir Türk yetkili S-400'lerin kurulumu için açıklanan sürenin koronavirüs salgını nedeniyle ertelendiğini söylemişti.

Söz konusu sistem, NATO ile uyumsuz olduğu gerekçesiyle NATO ve ABD ile gerilime neden olmuştu. Türkiye’nin S-400’leri Rusya’dan satın alması ardından ABD, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmış, Türkiye’ye yapılan patriot hava savunma sistemi teklifi de S-400’lerin teslimi ardından ABD tarafından geri çekilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız