birgün

20° AÇIK

S-400’ler test için Sinop’a götürüldü

Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemleri, test için Sinop’a götürüldü.

GÜNCEL 06.10.2020 16:09
S-400’ler test için Sinop’a götürüldü
Abone Ol google-news

Rusya’dan alınan ve ABD ile gerilime sebep olan S-400 hava savunma sistemlerinin test için Sinop'a getirildiği bildirildi.

İHA'nın geçtiği habere göre, Ankara’dan yola çıktığı öğrenilen S-400 hava savunma sisteminin test için Sinop'a götürülürken yolda görüntülendi. Türk Silahlı Kuvvetlerine(TSK) ait S-400'leri Samsun’dan geçerken yurttaşlar cep telefonlarıyla kaydetti.

İHA, haberinde "S-400’ler Sinop’a konuşlanıyor" başlığını kullandı.

Bloomberg'in haberine göre ise, hava savunma sisteminin Karadeniz kıyısında test edileceği ancak henüz aktifleştirilmeyeceği bildirildi.

S-400 konvoyu Sinop’a ulaşırken, konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

s-400-ler-test-icin-sinop-a-goturuldu-789395-1.

s-400-ler-test-icin-sinop-a-goturuldu-789396-1.

NE OLMUŞTU?

Rusya'dan yaklaşık 2,5 milyar dolar bedel ödenerek satın alınan S-400'lerin, geçen Nisan ayınca aktive edileceği açıklanmıştı. Milli Savunma Bakanlığı’nın “'sistemin Nisan 2020'de faal hale getirilmesi planlanmaktadır” açıklamasına rağmen sistem aktive edilmemişti.

Nisan ayınca Reuters’e konuşan bir Türk yetkili S-400'lerin kurulumu için açıklanan sürenin koronavirüs salgını nedeniyle ertelendiğini söylemişti.

Söz konusu sistem, NATO ile uyumsuz olduğu gerekçesiyle NATO ve ABD ile gerilime neden olmuştu. Türkiye’nin S-400’leri Rusya’dan satın alması ardından ABD, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmış, Türkiye’ye yapılan patriot hava savunma sistemi teklifi de S-400’lerin teslimi ardından ABD tarafından geri çekilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol