birgün

14° AÇIK

SİYASET 28.08.2018 09:02

S-400’lerden vazgeçin yaptırımlar durdurulsun

Ankara’da temaslarda bulunan ABD Kongre heyeti Rusya’dan alınacak S-400’lerden vazgeçilmesi halinde Türkiye’ye yönelik yaptırımların durdurulabileceğini söyledi. Brunson’a yönelik herhangi bir talepte bulunulmadı

S-400’lerden vazgeçin yaptırımlar durdurulsun

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net @simsekhuseyinn

Rahip Brunson krizi ile ilişkilerin gerildiği ABD’den Kongre üyesi bir heyet Ankara’ya gelerek planlanan yaptırımlar uygulanmadan önce temaslarda bulundu. Türkiye’ye yönelik yaptırımların durdurulabileceğini hatırlatan heyet, Rusya’dan alınacak S-400’lerden vazgeçilmesi şartını koydu. Kritik zirvede Rahip Brunson’a yönelik herhangi bir talepte bulunulmadı.

Başkanlığını Michael Turner’in yaptığı heyet, Türkiye’ye yönelik yaptırım kararının ardından ilk kez temaslarda bulunmak için Ankara’ya geldi. Rahip Brunson’un serbest bırakılmaması sonucunda ilişkilerin çıkmaza girdiği ve yaptırım tehditlerinin savrulduğu krizin ardından ABD heyeti Türkiye’ye gelerek “yaptırımların durdurulması için” şartını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve NATO Parlamenterler Ofisi yetkilileriyle görüşen heyeti, Türkiye’den ise Osman Aşkın Bak’ın başkanlığını yaptığı heyet karşıladı. Yapılan görüşmelerde ABD heyeti, Türkiye’ye yönelik planlanan yaptırımların 90 gün sonra başlayacağını ancak yaptırımın iptal edilme ihtimalinin de bulunduğunu söyledi.

Rahip Brunson’a yönelik herhangi bir talepte bulunmayan ABD’li yetkililer, Rusya’dan alınacak S-400 hava savunma sisteminden vazgeçilmesini talep etti.

ABD’den alınması planlanan S-35 uçaklarının da ancak bu şartın yerine getirilmesi durumunda teslim edileceğini ifade eden heyete Türkiye heyetinden de çeşitli eleştiriler yapıldı. ABD’yi YPG ile arasına mesafe koymamakla eleştiren heyet ayrıca bu ülkede bulunan Gülen Yapılanması ile de etkin mücadelenin verilmediğini öne sürdü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol