birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

S&P, Türkiye’nin notunu düşürdü

EKONOMİ 02.10.2022 07:23
S&P, Türkiye’nin notunu düşürdü Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu "B+"dan "B"ye indirdiğini, kredi notu görünümünü ise "negatif"ten "durağan"a çevirdiğini açıkladı.

S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.


S&P, ülkenin aşırı gevşek para politikasına ilişkin endişeleri öne sürerek, Türkiye'nin uzun vadeli Döviz cinsinden kredi notunu "B+"dan "B"ye indirdi. Kredi notu görünümünü ise "negatif"ten "durağan"a çevirdi.

Kuruluş yaptığı açıklamada, not indirimine gerekçe olarak gevşek para ve maliye politikasını, düşük net döviz rezerv seviyesini ve TL’nin kırılganlığını gösterdi. Açıklamada, “2023 parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Türk politika yapıcılar, finansal ve parasal istikrar yerine büyümeye öncelik veriyor.” ifadeleri yer aldı.

Kuruluş, eylül sonunda yayımladığı raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 5,2'ye, 2023'e ilişkin büyüme tahminini ise yüzde 2,8'e yükseltilmişti.

S&P, sözkonusu raporda, Türkiye'de bu yılın Ağustos ayında yüzde 80 seviyesine ulaşan enflasyonun, genişlemeci politikalar nedeniyle bir süre daha çok yüksek seviyelerde seyrettikten sonra enerji fiyatlarının daha ılımlı hale gelmesi ve baz etkisiyle kademeli olarak azalarak 2023'te yüzde 40 seviyesine düşmesinin beklendiğini belirtmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol