birgün

11° AÇIK

Saakaşvili 'ülkeme döndüm' dedi, Gürcistan yalanladı

Hakkında tutuklama kararı bulunan ve 8 yıldır ülkesine dönemeyen eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, ülkesine döndüğünü açıkladı. Gürcistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, "Saakaşvili Gürcistan sınırını geçmedi" denildi.

DÜNYA 01.10.2021 11:01
Saakaşvili 'ülkeme döndüm' dedi, Gürcistan yalanladı
Abone Ol google-news

Hakkında tutuklama kararı bulunan ve 8 yıldır yurt dışında bulunan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve Ukrayna Milli Reform İcra Komitesi Başkanı Mikhail Saakaşvili, sosyal medya platformu Facebook'ta paylaştığı videoda 8 yıl sonra Gürcistan'a geldiğini ifade etti. Saakaşvili videosunda, "Burası benim Batum'um. Buraya hayatımı riske atarak geldim" dedi. Herkesi yarın yapılacak yerel seçimlere katılmaya ve 3 Ekim'de miting düzenlemeye çağıran Saakaşvili, “Sandıklara gitmeliyiz, Ulusal Hareket'e oy vermeliyiz. Ulusal Hareket/i sevmiyorsanız nispeten küçük partilere oy verin. 3 Ekim’de toplanıp Rustaveli'yi, Özgürlük Meydanı'nı dolduracağız ve 100 bin kişi olursak bizi kimse yenemez. Gürcistan kalkınma yolunda duracak. Burayı çok özledim. Bugün hayalim gerçek oldu" ifadelerini kullandı.

Saakaşvili Batum’da olduğunu söylerken, Gürcistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Saakaşvili Gürcistan sınırını geçmedi” denildi.

Gürcistan Savcılığı, 2007'de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili'nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmak ve bir milletvekilini dövdürmekle suçlanan Saakaşvili hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. Tiflis Şehir Mahkemesi de 2018'de Saakaşvili'ye bir cinayet davasında af yetkisini kötüye kullandığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası vermişti. Saakaşvili, 2013'te Gürcistan'da cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılarak ABD'ye gitmişti. Dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Saakaşvili'ye Mayıs 2015'te Ukrayna vatandaşlığı vermişti.

Saakaşvili, Odessa Valiliği görevine atanırken, 2016'da görevinden istifa etmişti. 4 Aralık 2015'te Gürcistan vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili, Ukrayna'da Yeni Güçler Hareketi Partisi'ni kurarak muhalefette yer almıştı. 26 Temmuz 2017'de Ukrayna vatandaşlığından da çıkarılan Saakaşvili'ye Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy geçtiğimiz yıl yeniden vatandaşlık vermişti. Saakaşvili, 2020'den bu yana Ukrayna Milli Reform İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapıyor. (İHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol