birgün

16° AÇIK

DÜNYA 24.02.2021 17:53

Saatlik 11 dolar asgari ücret teklifine, Sanders'tan yanıt: 15 dolar radikal bir fikir değil

Saatlik 11 dolar asgari ücret teklifine, Sanders'tan yanıt: 15 dolar radikal bir fikir değil

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dün ABD senatosunda yapılan asgari ücret görüşmelerinde, Bütçe Komitesi Başkanı Bağımsız Bernie Sanders, Demokrat Joe Manchin'in saatlik asgari ücreti 11 dolara çıkarma teklifine yanıt verdi.

Newsweek'in haberine göre, "On milyonlarca emekçinin açlık koşullarında çalıştığını" belirten Vermont Bağımsız Senatörü Sanders, "Bu, tam bir ulusal rezalettir. Saatte 15 dolar radikal bir fikir değil" diye konuştu.

Sanders, "Bir dizi eyalet bu yönde hareket ediyor. Amerikan vatandaşlarının yüzde 60'ından fazlası, gitmemiz gereken yönün bu olduğunu düşünüyor. Ve bu benim de görmek istediğim şey" diye devam etti.

Kongredeki Demokratlar, Başkan Joe Biden'ın 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketine 15 dolarlık federal asgari ücret teklifini dahil etmeye çalışıyor. Biden, saatlik asgari ücretin bu yıl 9.50 dolara çıkarak 2025 yılına kadar tedricen 15 dolara çıkmasını teklif etmişti.

Bütçe tartışmaları içinde Sanders ve bazı demokratlar asgari ücret teklifinin teşvik paketi içine dahil edilmesinde ısrar ederlerken, Biden bunun gerçekleştirilebilmesine yönelik kuşkularını dile getirmeyi tercih ediyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol