birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

MEDYA 20.10.2020 09:50

Sabah yazarı Barlas: Döviz kurları ekonomik kaderimizi belirlemiyor

Sabah gazetesinin başyazarı Mehmet Barlas, "Yakın ve uzak tarihte döviz kurlarının siyasal ya da ekonomik kaderimizi belirlediğini ne zaman gördük ki?" diyerek Türkiye'nin çok başarılı olduğunu savundu.

Sabah yazarı Barlas: Döviz kurları ekonomik kaderimizi belirlemiyor

Sabah gazetesinin başyazarı Mehmet Barlas, köşesinde adeta ekonomik sorunlarla boğuşan halk ile dalga geçti. Barlas, Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybının ekonominin kaderini belirlemediğini öne sürdü.

Barlas, köşesinde Türkiye gibi birçok ülkenin de farklı sorunları olduğunu yazdı. Barlas, Ankara’da bu sorunlara çözümler bulunduğu görüşünü dile getirirken şunları söyledi:

"Ne kadar karamsar olsanız da Türkiye'nin çeşitli alanlardaki dışa bağımlılığının inişe geçtiğini görmez misiniz? Karadeniz'de bulunan doğalgaz, bu alandaki buluşların sadece ön habercisi niteliğinde... Türkiye'nin insansız hava araçları savaş alanlarında tankların rolünü asgariye indiriyor. Türkiye'nin taraf olduğu ya da doğrudan ağırlığını koyduğu kriz noktalarında olumlu gelişmeler var. Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ cephesi veya Libya bu olumlu gelişmelerin yer aldığı coğrafyalar."

KUR ÖNEMLİ DEĞİLMİŞ

“Özetle karamsar olmayalım” diyen Barlas, şu görüşleri savundu:

"Evet, döviz kurları moral bozucu rakamlara dayanıyor. Ama yakın ve uzak tarihte döviz kurlarının siyasal ya da ekonomik kaderimizi belirlediğini ne zaman gördük ki? En çarpıcı rakamların ardından hep çözümler gelmedi mi?"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız