Sabah yazarı Mehmet Barlas'ın 'Temel Reis' hatası sosyal medyayı salladı

06.11.2019 15:15 MEDYA

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas'ın yazısında “Temel Reis” ile “Sünger Bob”u karıştırması sosyal medyanın gündemine oturdu.

Bugün “Lütfen ıspanağı iyice ayıklamadan pişirmeye kalkmayın” başlığıyla yayımlanan yazısında İstanbul’daki ıspanak zehirlenmelerini ele alan Barlas’ın “Temel Reis” çizgi karakterini “Sünger Bob” ile karıştırması dikkat çekti.

‘Yabancı otlar’ ıspanağa nasıl karışmış? ‘Yabancı otlar’ ıspanağa nasıl karışmış?

“Çocukluğumun en çekici resimli romanlarından birisinin kahramanı ‘Temel Reis’ti...” diyen Barlas şöyle devam etti: “İngilizcesi ‘Sponge Bob’ (Sünger Bob) olarak bilinen bu çizgi roman kahramanı konserve bir kutu ıspanağı yutunca olağanüstü bir kuvvete sahip oluyor ve imkansızları başarıyordu.”

Barlas yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Çocukluğumun en çekici resimli romanlarından birisinin kahramanı "Temel Reis"ti... Bu çizgi roman kahramanı konserve bir kutu ıspanağı yutunca olağanüstü bir kuvvete sahip oluyor ve imkansızları başarıyordu.

Sevilen yemek
Belki de o çizgi romanın etkisi ile çocuklar için ıspanak istenilen ve çok lezzetli bir kış sebzesiydi. Üzerine yoğurt eklendikten sonra, iki lokmada bir tabak ıspanağı yutabilirdiniz. Benim bildiğim hiçbir çocuk ıspanak yemeğini "Ben bunu sevmiyorum" diyerek geri çevirmezdi. Gerçi ıspanak yedikten sonra Temel Reis gibi güçlenen hiç olmazdı ama yine de ümit ışığı hiç sönmezdi.

sabah-yazari-mehmet-barlas-in-temel-reis-hatasi-sosyal-medyayi-salladi-646478-1.

Ispanak zehirlenmesi
Bu anıların rüzgarında yaşarken önce İstanbul'da sonra da Tekirdağ'da ıspanak yedikleri için zehirlenip hastanelere kaldırılan insanların haberlerini okuduk gazetelerde. Gerçi hemen sonra İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ıspanak zehirlenmesine ilişkin bir açıklama yaptı. Söz konusu ıspanaklardan alınan numuneler incelenirken, zehirlenme nedeninin karışan yabancı otlar olduğu bildirildi."

cukurda-defineci-avi-540867-1.