birgün

8° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 14.07.2020 11:58

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 7 yıldır bitmeyen inşaatında ikinci çatlak

7 yıldır tamamlanamayan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ikinci pist inşaatının altındaki tünellerde ikinci kez çatlak meydana geldi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 7 yıldır bitmeyen inşaatında ikinci çatlak

Cengiz, Kalyon ve Makyol firmaları tarafından yapılan Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pist inşaatında ikinci büyük çatlak oluştu. Çatlak nedeniyle 7 yıldır bitirilemeyen inşaat bir kez daha durdu. Airporthaber'de yer alan bilgiye göre, doğu ucunda, pistin altından çevre yolu geçişini sağlayan iki tünelde meydana geldiği bildirilen çatlağın 2018 yılında tünellerin üzeri toprakla örtülürken oluşan ilk çatlakla çok benzer şekilde meydana geldiği belirtildi.

Kasım ayında açılması beklenen pistin yeni çatlak nedeniyle en az birkaç ay daha ertelenebileceği tahmin ediliyor. İşin sahibi Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

İKİNCİ PİST İÇİN İKİ AYRI İHALE YAPILMIŞTI

İkinci pist için, ilk ihale 5 Ağustos 2014 tarihliydi. Deplaseler, yollar ve tünellerden oluşan 1. etap işlerin yaklaşık maliyeti 720 milyon TL'ydi.

İhale sözleşmesi, 486 milyon 456 bin 992 TL teklif veren YSE Yapı ile imzalandı. İkinci etap ihale ise 7 Haziran 2016'da yapıldı. Bu kez 21/b usulü yani pazarlık usulünün davet tipi tercih edildi. 1 milyar 397 milyon liralık ihale Makyol İnşaat'a verildi. Öte yandan İstanbul Havalimanı işletmeci ortaklarından Cengiz İnşaat ve Kalyon İnşaat'ın, Sabiha Gökçen Havalimanı pist işini alan Makyol İnşaat ile birlikte alt yüklenici Aka İnşaat şirketine ortak oldukları da belgelenmişti. Sözleşmeye göre pistin 2017 Ağustos'unda tamamlanması gerekiyordu. Pist bitirilemediği için ağır bakıma alınamayan, Ulaştırma Bakanı'nın ifadesiyle “yorgun kalan” birinci pistte üst üste iki kaza yaşandı. 5 Şubat'ta yaşanan kazada 3 kişi öldü 180 kişi yaralanmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız