birgün

13° PARÇALI BULUTLU

‘Sabıkalı’ şirketler ihale bırakmamış!

Tarihi Mesnevihane Camii’ni tahrip eden AKP’li Erhan Uludağ’ın şirketi, kamudan 110 milyon TL’lik ihale aldı. Uludağ’ın eşine ait olan ve Galata Kulesi’ne ‘hilti’ ile girmesiyle bilinen şirket ise tam 10 ihaleyi kaptı.

YAŞAM 08.02.2022 08:21
‘Sabıkalı’ şirketler ihale bırakmamış!
Abone Ol google-news

Uğur ŞAHİN

Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olan, 470 yıllık Süleymaniye Camii’ne yapılan ‘saygısızlık’ gündemdeki yerini korurken kentsel değerini hiçe sayarak İstanbul’u tanınmaz hale getiren AKP, pek çok tarihi binayı da ‘restorasyon’ adı altında ranta kurban etti.

Restorasyon skandallarında başı çeken şirketlerden tarihi Galata Kulesi’ne ‘hilti’ ile giren E.S. Yapı ile İstanbul Fatih’teki 177 yıllık yıllık Mesnevihane Cami’ni tanınmaz hale getiren Taksim Yapı’nın son 11 yılda kamudan milyonlarca liralık ihale aldığı açığa çıktı. Bu şirketler AKP’de yöneticilik yapan Uludağların ‘aile şirketi.’


RESTORASYON SKANDALLARI

Beyoğlu Belediyesi’nde çalışırken 2000’de mimar Sevilay Tuncer ile E.S. Yapı Şehircilik Mimarlık Restorasyon isimli şirketi kuran Erhan Uludağ’ın Taksim Yapı Mimarlık firması, 2008’de faaliyetlerine başladı. Bu şirketin de ortağı eşi Sevilay Tuncer Uludağ idi. Aradan geçen üç yılın ardından Sevilay Tuncer Uludağ, Taksim Yapı’daki ortaklıktan ayrıldı. Erhan Uludağ da aynı dönemde E.S. Yapı Şehircilik isimli şirketteki hisselerini eşine devretti. Uludağ çifti iki şirketi aralarında ‘bölüşürken’ kamuoyu onları restorasyon skandalları ile tanıdı.

Taksim Yapı, İstanbul Fatih’teki 177 yıllık yıllık Mesnevihane Camii’ndeki restorasyon uygulamasıyla tarihi dokuyu yok etti. Taş ve kırmız tuğla ile yığma şeklinde yapılmış olan caminin cephesi düz duvara dönüştü, minare de beyaza boyandı.

sabikali-sirketler-ihale-birakmamis-977970-1.
Mesnevihane Cami restorasyonun ardından tanınmaz hale gelmişti.E.S. Yapı ise iki yıl önce İBB'nin mülkiyetinden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen Galata Kulesi ‘restorasyon’ adı altında ‘hilti’ adı verilen büyük beton kırıcı matkaplarla delen şirketten başkası değil. Yaşananlar kamuoyundaki yoğun tepkilere neden olurken o dönem Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır" ifadelerini kullandı.

‘HEPİMİZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IZ’ DEDİ

Ancak adı restorasyon skandallarıyla sıkça anılan şirketler, kamu kurumlarından milyonlarca lira değerinde ihale aldı. 2014’teki bir sosyal medya paylaşımda “Hepimiz Recep Tayyip Erdoğan’ız” diyen ve bir dönem AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan Erhan Uludağ’ın sahibi olduğu Taksim Yapı, kamu kurumlarından 110 milyon 851 TL’lik 32 ihale aldı. Şirket 12 Nisan 2021 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün camiye çevrilen Kariye Müzesi’nin üçüncü etap restorasyon işini 26 milyon 400 bin TL karşılığında üstlendi. Taksim Yapı en son 9 Ağustos 2021’de Konya Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın 18 milyon 774 bin TL’lik ihalesini kaptı.

Şirketin son 11 yılda aldığı diğer ihaleler ve kurumlar ise şöyle:

• Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 7 ihale, 32 milyon 401 bin 358 TL

• İstanbul Valiliği’nden 6 ihale, 12 milyon 350 bin 919 TL

• Arnavutköy Belediyesi’nden 4 ihale, 2 milyon 964 bin 733 TL

• Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden 3 ihale, 950 bin 84 TL

• Zeytinburnu Belediyesi’nden 3 ihale, 1 milyon 982 bin 522 TL

• Doğal Kaynaklar, Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü, İstanbul Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan 2 ihale, 10 milyon 260 bin 62 TL

• İstanbul Rolove ve Anıtlar Müdürlüğü Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcılıklarından 2 ihale, 27 milyon 480 bin 529 TL

• Eyüpsultan Belediyesi’nden bir ihale, 189.000 TL

• Fatih Belediyesi’den bir ihale, 108 bin TL

• Konya Büyükşehir Belediyesi’nden bir ihale, 18 milyon 774 bin TL

• Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden bir ihale, 299 bin 500 TL

• Selçuklu Belediyesi’nden bir ihale, 3 milyon 90 bin 290 TL

Erhan Uludağ’ın sahibi olduğu şirket gibi eşinin şirketi de AKP döneminde birçok ihale kaptı. Sevilay Tuncer’in şirketi E.S. Yapı’nın son 11 yılda aldığı ihaleler özetle şöyle:

• İstanbul Valiliği’nden 3 ihale, 2 milyon 641 bin 975 TL

• Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden 2 ihale, 8 milyon 664 bin 600 TL

• İBB iştiraki İSYÖN Genel Müdürlüğü’nden 2 ihale, 6 milyon 505 bin 88 TL

• Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bir ihale, 11 milyon TL

• Zeytinburnu Belediyesi’nden bir ihale, 1 milyon 829 bin 414 TL

• İBB’den bir ihale, 774 bin TL

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun