birgün

12° AÇIK

SADAT, TV100’ün patronu ve Çakıcı ile ilgili binden fazla habere “hülleli” erişim engeli!

Kılıçdaroğlu’nun katıldığı yayında SADAT reklamı yayınlayan TV100’ün, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile “dost” olduğu ortaya çıkan patronu Necat Gülseven ile ilgili binden fazla haber ve sosyal medya paylaşımı hakkında “içerikten çıkarma” kararı verildi. Kararın başka bir kişinin başvurusu üzerine alınmasına rağmen Necat Gülseven, TV100, SADAT ve Alaattin Çakıcı’yı konu alan içeriklere yönelik olması dikkat çekti. Sıradan yurttaşların söz konusu olaya ilişkin haber paylaşımları da karar kapsamında engellendi.

MEDYA 14.03.2023 17:25
SADAT, TV100’ün patronu ve Çakıcı ile ilgili binden fazla habere “hülleli” erişim engeli! TV100'ün patronu Necat Gülseven, şarkıcı Ebru Yaşar ile evli. (DepoPhotos)
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı yayında SADAT reklamı yayınlayan TV100’ün, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile dost olduğu ortaya çıkan patronu Necat Gülseven ile ilgili binden fazla haber ve sosyal medya paylaşımı hakkında içerikten çıkarma kararı verildi.

İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hâkimliği, Çakıcı ve Gülseven ile aynı fotoğrafta yer alan Veysi Nazlıcan’ın başvurusu doğrultusunda 1141 haber ve sosyal medya paylaşımının içerikten kaldırılmasına hükmetti.

Alaattin Çakıcı'nın Kasım 2020'de sosyal medyadan paylaştığı fotoğrafta Necat Gülseven, Çakıcı'nın sağında oturuyor. Alaattin Çakıcı'nın Kasım 2020'de sosyal medyadan paylaştığı fotoğrafta Necat Gülseven, Çakıcı'nın sağında oturuyor.

Hakimlik kararında, başvurucu Veysi Nazlıcan’ın “hukuki haklarının ihlal edildiğini”, “kişilik haklarının, ticari itibarının zedelendiğini” ve “içeriklerin gerçeklik/doğruluk kriterini karşılamadığı” savunuldu.

Fakat başvuruyu Veysi Nazlıcan’ın yapmasına rağmen, kararın Nazlıcan ile ilgisi olmayan; Necat Gülseven, TV100, SADAT ve Alaattin Çakıcı’yı konu alan birçok içeriği kapsaması dikkat çekti.

Böylece Nazlıcan’ın “kişilik haklarının ihlal edildiği” gerekçesiyle alınan kararla, Nazlıcan’nın isminin geçmediği ve fotoğrafının yer almadığı içerikler engellendi.

BİRGÜN’ÜN 10 İÇERİĞİNİ KAPSIYOR

Karar, medya organlarının haber ve sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra, diğer sosyal medya kullanıcıların yaptığı paylaşımların da yayından kaldırılmasını zorunlu kılıyor.

Bu paylaşımlar arasında, Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuyla ilgili eleştirilerde bulunduğu grup konuşmasına ilişkin yapılan haber paylaşımları da yer alıyor.

BirGün’ün de 10 içeriğini kapsayan karar doğrultusunda pek çok siyasetçi, yazar, gazeteci ve sıradan yurttaşın paylaşımları için de içerikten kaldırma kararı verilmiş oldu.

TV100’ü ve SADAT’ı savunan paylaşımlarda bulunan bazı yandaş isimler de karardan nasibini aldı.

Hatta hâkimlik, TV100’ün konuya ilişkin açıklamasını konu alan haberler hakkında da içerikten çıkarma kararı verdi.

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçen Ocak yayında TV100 ekranlarında gazeteci Uğur Dündar’ın sunduğu “Haftanın Panaroması” isimli programa katıldı.

Program sırasında, Kılıçdaroğlu'nun kapısının önüne giderek paramiliter bir kuruluş olmakla ve seçim güvenliğini tehlikeye sokacak girişimlerde bulunmakla suçladığı SADAT’ın reklamı yayınlandı.

cakici-ile-yemek-fotografi-ortaya-cikmisti-tv100-un-patronu-necat-gulseven-ile-ilgili-binden-fazla-icerige-erisim-engeli-1137898-1.

Twitter adresinden konu hakkında mesaj paylaşan Kılıçdaroğlu, “O az kalmış aklınızı alırım sizin, paramiliter artıkları, siz kimi tehdit ediyorsunuz!” mesajı verdi.

Kanalın genel yayın yönetmeni kamuoyunun da tepkisini çeken olayı, “reklam servisimizin siyasi bilgi eksikliği” ifadesiyle açıkladı.

TV100 daha sonra kurumsal bir açıklama yayınlayarak, “Reklam Genel Müdürü ve yayın sorumlusunun çıkışı verilmiştir. Böylesi bir olayın tekrar etmemesi için de bütün önlemler alınmıştır. Üzgünüz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun Necat Gülseven ile yaptığı görüşme sonrası, işten çıkarılan çalışanların işe geri alınacağı belirtildi.

Tartışmalar devam ederken, TV100’ün patronu Necat Gülseven’in suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ilebir yemek sırasında çekilen fotoğrafı ortaya çıktı.

Söz konusu fotoğrafın Kasım 2020’de Çakıcı’nın hesabından “Alaattin Çakıcı Four Seasons otelde dostlarıyla akşam yemeğinde birlikteler. Necat Gülseren, Cihan Çakıcı, Tevfik Karaaslan, Veysi Nazlıcan” notuyla paylaşıldığı görüldü.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol