THKP-C'nin kurucularından Saffet Alp'i anlatan 'Devrimci Bir Subay - Saffet Alp Kitabı'nın tanıtımı Saffet Alp’in kız kardeşi Fikret Alp, kitabın yazarı Murat Bjeduğ ve Ayrıntı Yayınları’nın sahibi İlbay Kahraman TAKSAV İstanbul'da yapıldı

Saffet Alp kitabı Kadıköy'de tanıtıldı

BURAK ABATAY - @abatayburak

Ayrıntı Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluşan THKP-C’nin kurucularından Saffet Alp’i konu alan “Devrimci Bir Subay - Saffet Alp Kitabı”nın tanıtım bugün TAKSAV İstanbul’da yapıldı.

Saffet Alp’in kız kardeşi Fikret Alp, kitabın yazarı Murat Bjeduğ, Ayrıntı Yayınları’nın sahibi İlbay Kahraman’ın ve Saffet Alp dostlarının katılımıyla gerçekleşen söyleşiyle Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü ve THKP-C’nin kurucularından Saffet Alp'ı ve THKP-C davasıyla yargılanan yüzlerce subay kitabın tanıtımı vesilesiyle anıldı.

’30 MART’TA DA BİR ANMA YAPACAĞIZ’

Söyleşide ilk sözü alan İlbay Kahraman, toplanılan bu belge, bilgi ve anılarla tarihçilerin servisine açılmış bir kitap hediye edildiğini söyledi. Bu tür kitapların önemli olduğunu vurgulayan Kahraman, “Arkadaşlarımızın anılarını yaşatmak istedik ve başardık. Birtakım eleştirilerle karşı karşıya kaldık. ‘Saffet’i silah arkadaşları olmaksızın nasıl anarsınız?’ diye. Ama bu bir anma değil. Kitabın lansman toplantısı. Mehmet Alkaya’ya teşekkür ederim eleştirileri için. Daha büyük bir organizasyon planlamıştık Taksim’de. Ama son dakika iptal olunca TAKSAV tarafından buraya davet edildik. Bu sebeple TAKSAV’a da çok teşekkür ederiz. Ancak isteriz ki Saffet Alp ve diğer arkadaşlarının anması için silah arkadaşlarının da katılacağı bir anmanın yapılması şart oldu. Bu da 30 Mart’ta yapılabilir. Kızıldere bir katliamdır ve 30 Mart’ın bir katliam olduğunu herkese göstermek istiyoruz” dedi.

saffet-alp-kitabi-kadikoy-de-tanitildi-470966-1.‘KIZILDERE’DE KATLEDİLENLER İÇİN KİTAP SÖZÜ’

Saffet Alp’in katledilişi sonrasında ailesinden kimsenin Alp’in mezarını ve kendilerini ziyaret etmediği yönünde eleştiriler aldığını aktaran Kahraman, “Saffet Alp öldürüldükten sonra kimse ne mezarı ne de aileyi ziyaret etmemiş. Ben kendi adıma özür diliyorum. Çünkü ben de etmedim. Ancak kendi adıma Kızıldere’de yaşamını yitirmiş 10 kişi için de onların ve arkadaşlarının anılarını yaşatmak için birer kitap yayımlamak istiyorum. Bunun da burada sözünü vereyim” dedi.

‘KİMSEYE KIRGINLIĞIM YOK’

Söyleşide ikinci sözü alan Saffet Alp’in kız kardeşi Fikret Alp, en büyük hayalini gerçekleştirdiğini ve abisinin arkadaşlarıyla böyle bir ortamda buluştuğunu aktardı. Ailenin ziyaret edilmemesiyle ilgili İlbay Kahraman’ın sözünü hatırlatan Alp, bunun çok büyük bir şey olmadığını ve kimseye kırgınlığının olmadığını ifade etti. Abisinin arkadaşlarıyla tanışmanın kendisinde yarattığı mutluluğu göz yaşlarıyla anlatan Fikret Alp, “Ertuğrul Kürkçü ile ÖDP’nin toplantılarında zaman zaman karşılaştık. Ama abimi onlara sormak istemedim. Onların bu kötü anıları tekrar yaşamasını istemedim. Heyecanlıyım çünkü abimin arkadaşlarıyla karşılaştım. Ancak kitaba dair çok az şeyin bugünlere aktarılabilmesi üzücü” dedi.

‘ONLAR ÖLDÜRÜLÜNCE AİLELERİN UMUTLARI DA ÖLDÜ’

Abisi Saffet Alp’in başarılı bir genç olduğunu ifade eden Fikret Alp, “Bu tür başarılara sahip çocuklar o dönem genellikle orta sınıf ya da feodal ailelerden çıktı. Bu çocuklar da o ailelerin en büyük umutlarıydı. Ama onlar öldürülünce ailelerin de umutları ölmüş oldu” dedi.

***

Devrimci Bir Subay Saffet Alp kitabı tanıtım metni:

“1960’lı yılların ikinci yarısı, 1961 Anayasası’nın göreceli özgürlük ortamı ve 1968’de dünyada hâkim olan mücadele iklimi, kendilerini yurtsever idealist olarak tanımlayan havacı subayları da derinden etkiledi. Dünya çapında yaygın antiemperyalist kurtuluş mücadeleleri de onları oldukça heyecanlandırıyordu. Öğrenci iken Marksizm ile haşır neşir olanların sayısı üç beş kişi ya var ya yoktu. Ülke sorunlarına kafa yoranlar için genel olarak Kemalizmin antiemperyalist ağırlıklı yorumu etkili idi.

Saffet Alp bu süreçten etkilenen devrimci subaylar tarafından kurulan “Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü” ve dolayısıyla THKP-C’nin kurucularından biridir.

Kızıldere’de yaralı olarak dışarı çıkmasına, başına sıkılan bir mermiyle katledilmesine rağmen, onun subay olmasını hazmedemeyenler karnının bir bölümünü süngüyle parçaladılar.

Saffet Alp’in annesi, 40 yıldır unutamadığı evlat acısını yüreğinde yaşayan bu olağandışı kadın gururla şunları söylüyor:

Benim oğlum yaralıyken bile aman dilemedi onlardan.

THKP-C davasında yüzün üzerinde Havacı subay yargılandı. Bu kitap biraz da onların öyküsüdür.

Kitapta şunlar yer alıyor:

* 50 adet Saffet Alp'in fotoğraf ve çeşitli dokümanlarının görselleri,

* Ertuğrul Kürkçü, Fikret Alp( Saffet' in kızkardeşi ), Arife Alp( Saffet' in, ne yazık ki bu çok istediği kitabı görmeye ömrü yetmeyen merhum annesi ), Sungur Ertan ( Saffet' in liseden sıra arkadaşı ), Yılmaz Ekinci ( Saffet' in kuzeni ve Saffet'in cenazesini Niksar' dan alıp Kayseri' ye getiren ve mezara defneden kuzeni ), harbiyeden arkadaşları Nevzat Yüce - Hasan Özgen - Mahmut Üner - Selami Çetin - Mehmet Alkaya, yazıları,

* Kızıldere olayının yeni belge ve bilgiler ışığında bir anlatımı, ayrıca Saffet' in Hava Harp Okulu yıllığı olarak ilk ve son kez hazırlanan yıllıktaki yayımlanmış analitik bir yazısı, Saffet' in elli yıl önce kızkardeşi Fikrete yazdığı mektubun tıpkı basımı okura sunuluyor. Kitap bu korkunç katliamın bir kaç açıdan değerlendirmesi, analizi yapılmak suretiyle tarihe bir not olarak armağan ediliyor.

Yazar hakkında

1960 Hatay/Reyhanlı doğumlu. Adıge’lerin 1876 yılında yurtlarından sürgün edilmesiyle Anadolu’ya gelen bir Bjeduğ ailesinin üçüncü kuşağından. Kuzey Kafkas Halk Kültür Dernekleri’nde, Adıge kimliğinin ve yok edilmenin kıyısına itilen Adıge halkının varlığını koruyup ana diliyle kültürünü yaşaması ve gelişmesinin yegane koşulunun ancak Kuzey Kafkasya’ya dönüşle mümkün olabileceğini savunan “Dönüş” hareketi içerisinde çalıştı. 1979 yılından bu yana Dönüş hareketini destekliyor. Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan ilk siyasi parti olan Yeşiller Partisi’nin üyesi olarak parti etkinliklerinde görevler aldı. Birikim, Bianet, T24, Express, Ağaçkakan, Gösteri yazılarının yayımlandığı mecralardır. THKP-C, Kızıldere, Beatles, ’68, Paris Komünü, 1966-72 döneminin dünyadaki tezahürlerini ve 21.yüzyıldaki kültürel, sanatsal ve ideolojik izdüşümlerine , simetrilerine dair araştırmalarını sürdürüyor.