birgün

21° AÇIK

Sağımız solumuz manevi rehber

Dört milyonu aşkın genç işsizlikle boğuşurken iktidar gericilik ısrarını sürdürüyor. AKP gençlere ‘çözüm’ sunmazken Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı gençlik merkezlerinde, “Gençlerin milli ve manevi değerler ekseninde yetişmelerine katkı sağlamak” amacıyla ‘manevi rehber’ görevlendirilecek.

EĞİTİM 22.02.2021 06:19
Sağımız solumuz manevi rehber
Abone Ol google-news

Mustafa M. Bildircin

TÜİK verilerine göre ümidini yitirdiği için iş aramaktan vazgeçen gençleri de dahil edildiğinde ülkedeki genç işsiz sayısı 4 milyon 600 bini aşarken iktidar ise ‘manevi rehber’ adı altında gerici uygulamalarını hayata geçirme ısrarını sürdürüyor.

Manevi rehberlik uygulamasının kapsamı 2015 yılında altı şehirdeki hastanelerde pilot olarak başlatılması ve öğrenci yurtlarına taşınmasının ardından yine genişletildi. Manevi rehberlerin, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı gençlik merkezlerinde de görevlendirileceği bildirildi.

YENİ İSTİHDAM ALANI

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlara yerleştiren manevi rehberler için yeni bir istihdam alanı daha yaratıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet Gençlik Merkezleri’nin yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı gençlik merkezlerinde de manevi rehber görevlendirileceğini bildirdi.

SAYI BELLİ DEĞİL

Görevlendirme kararı, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Müdürü Bünyamin Albayrak imzasıyla müftülüklere gönderilen yazı ile duyuruldu. Yazıda, gençlik merkezlere atanacak manevi rehber sayısına ilişkin detay yer almadı. Manevi rehberlik uygulamasının amacı ise “Gençlerim milli ve manevi değerler ekseninde yetişmelerine katkı sağlamak” ifadesiyle açıklandı. Görevlendirmelerin 26 Şubat’ta başlayıp 20 Ağustos’a kadar süreceği belirtildi.

***

Kapsamı genişledi

Din adamlarının hizmeti içi eğitimin ardından olmaya hak kazandığı ve ek ücret aldığı manevi rehberlik uygulaması ilk kez 2015 yılında başladı. Kısa zaman içinde hastanelerden cezaevlerine, öğrenci yurtlarından gençlik merkezlerine kadar birçok yerde görevlendirilen manevi rehberlerin sayısı binin üzerine çıktı. Uygulamanın ilk yıllarında hizmet içi eğitimlerin ardından verilen manevi rehber unvanı kısa süre sonra çeşitli sertifika programları ile de verilmeye başlandı. Manevi rehberlerin eğitimi için üniversitelerde yüksek lisans programları açıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol