birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 16.08.2019 11:57

Sagittarius A* isimli kara delikte görülmemiş parlama

Sagittarius A* isimli kara delikte görülmemiş parlama

Biliminsanların kara deliklerle ilgili araştırmaları her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Son olarak Sagittarius A* isimli bir kara deliği inceleyen biliminsanları büyük ölçüde şaşkınlık yaratan bir yapıyla karşılaştı. Kara deliklerden ışık yayılması son derece normal bir durum olarak kabul ediliyor. Ancak Sagittarius A'da son yaşanan ışık parlaması daha önceki hiçbir şeye benzemiyordu. Bu nedenle bilim insanları teleskop ile yakından bir inceleme yapmaya karar verdi.

20 yıldan daha uzun bir süredir takip edilen bu kara delik, daha önce hiç görülmemiş bir kızılötesi ışık yaydı. Bu ışık ani bir parlama olarak teleskop kameralarına yansıdı. Bilim insanlarından bazıları bu durumun ortaya çıkmasındaki neden olarak gaz bulutlarını gösteriyor. Gaz bulutlarının kara deliğin yakınlarından geçmesi nedeniyle içerisinde bir değişim yarattığı ifade ediliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız